Podle soudních protokolů, do kterých Blesk nahlédl, přepadl Skramlík společně se svým spolužákem Josefem Vincíkem státní spořitelnu v pražských Holešovicích. Oba byli údajně dokonce ozbrojení a na ženy za přepážkou mířili pistolí. Navíc když domnělí pachatelé nakonec utíkali s pouhými třemi pětistovkami v kapse, snažil se je zadržet kolemjdoucí, kterému ovšem rozčílením selhalo srdce, následkem čehož zemřel.
Skramlík se pak u soudu hájil tím, že nešlo o peníze, ale o zkušenosti k napsání knihy. Nakonec dostal šest let vězení, po čtyřech letech byl podmínečně propuštěn. Vincík, který se pokusil o sebevraždu, dostal u Vojenského soudu trest osm let. Popisuje deník.
Bylo to vlastně úplně jinak
Co deník zpočátku líčil jako senzační odhalení, lze ale vysvětlit slovy Skramlíkovy ženy. "Byla to umělá kriminalizace manželovy osoby z politických důvodů. On v té bance vůbec nebyl. Manžela jsem tlačila, aby požádal o soudní rehabilitaci. Než to stačil udělat, jeho tehdejší advokát Otakar Motejl jako poslední svědek toho, jak to bylo, zemřel," řekla Blesku Samková.
Také sám Skramlík hovoří o politickém podtextu. "Byl jsem ve vězení, ale ne za to, co je v rozsudku. Nikdy jsem loupež nespáchal a dokonce se ani neprokázalo, že jsem tam byl. Byl jsem donucen vypovídat určité věci, aby to nedopadlo hůře, například dvanácti lety za přípravu špionáže," vysvětlil deníku s tím, že jeho údajný čin je již dlouhou dobu vymazán z rejstříku.
O svých zážitcích z vězení a tlaku tajných služeb Skramlík píše ve své knize s názvem Kiosek na pláži, kterou publikoval pod pseudonymem Felix Bloom. Knihu vydalo nakladatelství Blinkr, které založil společně se svojí manželkou Klárou Samkovou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr