ParlamentníListy.cz se proto zaměřily na to, jak si stojí čeští nezaměstnaní ve srovnání s ostatními Evropany. Je totiž obecně pokládáno za fakt, že naše finanční situace není příliš růžová.
„Jsme chudáci Evropy. Týká se to i faktu, pokud bychom chtěli srovnat to, kolik je u nás a jinde minimální mzda. Podobné je to i s podporou v nezaměstnanosti,“ říká například předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. Nutno tedy vzhledem k této skutečnosti dodat, že minimální mzda v ČR je 8 tisíc korun, zatímco v krachujícím Řecku dosahuje zatím stále (intenzívně se o jejím snížení rokuje a vyjednává) v přepočtu na naši měnu 18 tisíc.
Přesto bylo vloni schváleno vládní koalicí další zpřísnění pravidel pro podporu v nezaměstnanosti, které platí od ledna 2012.
Zatímco standardní délka ani výše podpory od roku 2012 neklesla, mnozí zájemci ji nyní získávají pracněji než dosud. Omezení mají podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 vést k větší aktivitě nezaměstnaných, k potlačení práce na černo, a k tomu, aby si lidé více vážili státem zprostředkovaného zaměstnání či podpory, kterou od něj dostávají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová