Církve obdrží nálepku zlodějů. Navzdory faktům, píše novinář

26.06.2012 9:25 | Zprávy

Vyrovnání státu s církvemi budí ve většině české společnosti negativní emoce. Především levicoví politici v souladu s míněním většiny lidí tvrdí, že církve mají dostat jen zlomek majetku, který jim chce vydat vláda. Už ovšem nedodávají, kolik stát vydává na církve dnes a kolik by tak mohl v budoucnu ušetřit. Církve zkrátka dostaly nálepku zlodějů a více se o ně lidé nestarají.

Církve obdrží nálepku zlodějů. Navzdory faktům, píše novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Většina české společnosti se staví proti spravedlivému majetkovému vyrovnání státu s církvemi. Levice negativních nálad společnosti v tomto směru využívá a nahání politické body. Myslí si to alespoň Rostislav Matulík, který v dnešním komentáři pro MF Dnes vypočítá, jaká rizika s sebou tento postoj nese. Připomíná, že stát vyplácí rok co rok církvím asi 1,4 miliardy a je zajímavé, že to českou společnost netrápí. Přitom to trvá od roku 1990 a změní se to pouze v případě, že dojde k vyrovnání.

Sociální stát spolkne mnohem více peněz

Ekonom Karel Fojtík z evangelikální Církve bratrské k tomu dodává, že osočování církví, především té katolické z touhy po majetku je liché. „Katolíkům se nechtělo odcházet z područí státu. Arcibiskup Graubner se otevřeně obával, že církev je podlomena vnucenou závislostí na státu a zničí jí to. Tlačil jsem na ně, že záruka peněz není bezedná a církev se musí změnit,“ říká Fojtík.

Svůj komentář uzavírá Matulík poukazem na to, že majetek, který církve dostanou, nepředstavuje jakousi manu z nebe, ale poměrně velkou zátěž, protože řada objektů není v nejlepším stavu a spolknou nemalé prostředky. „Za to, že dostanou během třiceti let tolik, kolik stát vydává na starobní penze za dva měsíce, obdrží nálepku zlodějů. Amatéři na ně vytahují Bibli, v níž je vystavena kritice jakákoli majetnost, nejen církevní, ale i světská a individuální. Postoj Bible shrnuje lépe modlitba „chudobu ani bohatství mi nedávej, Bože“, uzavírá komentátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…