Co chce ČSSD po soudu: Zaražte placení peněz církvím

26.02.2013 8:56 | Zprávy

Vláda Petra Nečase (ODS) podepsala nevypověditelné smlouvy o náhradách pro církve ve výši 59 miliard korun. Podle profesora ústavního práva Václava Pavlíčka to odporuje obecnému principu dobrých mravů a na tomto základě je možné smlouvu napadnout.

Co chce ČSSD po soudu: Zaražte placení peněz církvím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na petičním výboru se probírala petice proti zákonu o církevních restitucích

"Nevypověditelnost je promyšlený způsob, jak zavázat všechny ostatní zákonodárce a ústavodárce," řekl Pavlíček Právu. "Domnívám se ale, že to jde proti obecným principům českého právního řádu. Pokud byla smlouva uzavřena v rozporu s obecným principem dobrých mravů, mohlo by to vylučovat platnost tohoto občansko-právního vztahu," dodal. Obecné principy, jako jsou právě dobré mravy, jsou podle něj nadřazeny jakémukoli zákonu.

O co přesně jde? Čtěte ZDE

Že by soud mohl zakázat plnění smluv podepsaných s církvemi, nevyloučil ani předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. "Platí ustanovení, že pokud ÚS zruší nějaký právní předpis, tak právní účinky, které podle toho předpisu nastaly před zrušením, jsou nedotčeny, ale práva z takového zrušeného předpisu již nelze vykonávat. Ale to je akademická spekulace," řekl Rychetský v České televizi.

Předběžné opatření

Sociální demokracie minulý týden ÚS požádala o předběžné opatření, které by znemožnilo Nečasovi smlouvy podepsat. Ústavní právník a poradce ČSSD Radovan Suchánek uvedl, že žádost zahrnuje i návrh, aby vyplácení náhrad ÚS zarazil. A to až do okamžiku, kdy bude rozhodnuto o ústavnosti zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Podle generálního sekretáře ÚS Tomáše Langáška si soud od vlády vyžádal kopii jedné ze smluv. "Na základě toho se soudci budou bavit dál, zda má předběžné opatření smysl," dodal. Ať už dopadne rozhodnutí soudu jakkoliv, vláda by si prý měla ujasnit, co by dělala v případě, kdyby ÚS zrušil zákonný podklad pro smlouvu.

Minulý čtvrtek soud nejednal. Podle Rychetského proto, že se jeho členové nemohli narychlo sejít. "Jedna soudkyně byla na dovolené, já byl na plánovaném zákroku na kardiologii v IKEM. A také do podpisu smluv by se nepodařilo svézt deset soudců na jedno místo," uvedl.

Soud má nyní 12 členů, ke zrušení zákona je potřeba hlas alespoň devíti z nich.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…