Co prý přijde po volbě prezidenta: Povstání mocných a rozvrat politiky

16.08.2012 8:43 | Zprávy

Zvolení nového prezidenta Česka mimo dvě nejsilnější politické strany, tedy ODS a ČSSD, jež tvoří pilíř české politiky, bude mít destruktivní důsledky pro celou politiku. Tedy alespoň podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky, který píše, že už teď se jeví varianta prezidenta z menší politické strany. Mohli bychom tak být svědky hlavy státu s nátlakovou skupinou za zády.

Co prý přijde po volbě prezidenta: Povstání mocných a rozvrat politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Prahu

Pečinka v Reflexu píše, že čeští zákonodárci ve všech podstatných věcech systém volby prezidenta opsali z francouzského modelu starého 50 let. Podle něj se téměř nikdy nestalo, že by prezidentem byl zvolen někdo mimo dvě hlavní politické strany - levice a pravice.

Promarněné šance ODS i ČSSD

Pro Česko je tedy příznačné, že dvě největší strany u nás – ODS a ČSSD – si svými nepochopitelnými nominacemi samy tento bonus vyfoukly. Proto bude nový muž Hradu zvolen z nějaké jiné, menší politické strany.

Komentátor Bohumil Pečinka usuzuje z toho, že předseda největší opoziční strany Bohuslav Sobotka až příliš vsadil na Jana Švejnara. Podobně i občanští demokraté. Tam se má situace tak, že z dosud neznámých důvodů z bojů o Hrad odstoupila hlavní kandidátka Miroslava Němcová. Strana již nenašla jiného člověka, a tak za „modré“ bude bojovat Přemysl Sobotka.

Mocenské centrum

Reflex tvrdí, že proto bude mít volba nového prezidenta mimo tyto dvě největší strany destruktivní důsledky pro celou politiku. „Už dnes kolem jednoho z favoritů, Jana Fischera, vzniká z řad bankéřů, špičkových podnikatelů i bývalých politiků mocenské centrum, které má ambice přerůst když ne do nové politické strany, tak minimálně silné nátlakové skupiny,“ píše Pečinka s tím, že by to podobně mohlo být i u Miloše Zemana.

Ještě horší variantou by však mohlo být, kdyby vliv přímé volby sklouzl k francouzskému modelu. Podle Pečinky je vtip v tom, že čeští zákonodárci přijali volební systém, vycházející z odlišného ústavního rozložení sil a má logiku se mu přizpůsobovat.

„Je pravděpodobné, že nový prezident se silným mandátem přímo od občanů si bude časem vynucovat i větší kompetence,“ zakončuje text komentátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…