Detektivové si posvítí na konsolidační agenturu. Skrývaly se tam prý miliardové sekery

31.05.2013 17:24 | Zprávy

Protikorupční policie šetří trestní oznámení, které podalo Ministerstvo financí na neznámého pachatele kvůli prodeji úvěrů se státní garancí za neadekvátně nízkou cenu. Je to důsledek existence České konsolidační agentury, která měla za cíl skrýt před veřejností obrovské ztráty, plynoucí z neuhrazení pohledávek za majetek státu prodaný při privatizaci.

Detektivové si posvítí na konsolidační agenturu. Skrývaly se tam prý miliardové sekery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Další ukázku toho, jak přičinliví jedinci dokázali jednoduše připravit stát o miliardové majetky, najdeme v trestním oznámení, které podalo v minulém roce Ministerstvo financí kvůli prodeji úvěrů se státní garancí za neadekvátní cenu. „Toto trestní oznámení Vrchní státní zastupitelství v Praze postoupilo protikorupční policii. Věc se šetří. Více nemohu říct,“ uvedla k tomuto případu pro Českou pozici vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podstatou trestního oznámení na neznámého pachatele je podezření, že Konsolidační banka a její nástupnická organizace Česká konsolidační agentura (ČKA) prodávala soukromým subjektům úvěry se stoprocentní garancí státu za zlomek této hodnoty, přičemž lidé ve vedení těchto institucí údajně museli o platnosti ručení státu vědět. Stát tím může přijít až o desítky miliard korun, pokud se nedohodne se žalujícími stranami na narovnání za řádově nižší cenu.

Někdo cíleně skupoval pohledávky se státní garancí

Česká pozice se pozastavuje nad tím, jak je možné, že nikdo ještě donedávna nevěděl o tom, že státní garance na zmíněné úvěry stále platí. Diví se tomu, že velké nadnárodní finanční skupiny jako Goldman Sachs, GE Capital, PPF či EC Group, které vymáhají pohledávky prakticky po celém světě, nepřišly na to, že v České republice existuje jistý problém se státními garancemi, na kterém by se dalo skvěle vydělat. Naopak tyto finanční skupiny předprivatizační úvěry jako nevymahatelné pohledávky prodávaly dál zahraničním spekulantům, a to opět za zlomek nominální hodnoty.

Někdo však o existenci zlatých vajec vědět musel, když je v minulých letech cíleně skupoval na trhu, aby pak mohl na stát zaútočit žalobami. Úředníci Ministerstva financí mezitím přišli i na to, že stát do roku 2012 za garance vyplatil už zhruba 1,1 miliardy korun. V resortním dokumentu s názvem Návrh státního závěrečného účtu za rok 2012 se na straně 11 v tabulce číslo 10 nachází nenápadná položka „Úhrada dle § 15 zákona č. 92/1991 Sb.“ a u ní částka 1,085 miliardy korun. Z množství a rozsahu žalob na český stát pak lze odhadnout celkovou částku v desítkách miliard.

V dozorčí radě seděli poslanci ODS i ČSSD

Vyšetřovatelé se nepochybně obrátí se žádostí o podání vysvětlení i na členy představenstva a dozorčí rady České konsolidační agentury, která vznikla 1. září 2001 podle zákona č. 239/2001 Sb. a zanikla ke dni 31. prosince 2007. Najdou mezi nimi bankéře a politiky, třeba i dva členy nynější bankovní rady ČNB Pavla Řežábka a Mojmíra Hampla, přičemž první uvedený byl dokonce tři roky předsedou představenstva ČKA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…