Dnes můžete mít hlad, i když máte práci, upozorňuje docentka Švihlíková

03.03.2014 18:01 | Zprávy

Desetina obyvatel Česka žije pod hranicí chudoby. Dalších 1,7 milionu Čechů musí vystačit s příjmem jen mírně nad touto hranicí. I proto začínají přicházet na řadu sbírky různého charakteru – včetně těch potravinových. V prognózách, že bude lépe, jsou přitom odborníci většinou opatrní. A podobně je tomu i v jiných zemích Evropy. Například ve Španělsku.

Dnes můžete mít hlad, i když máte práci, upozorňuje docentka Švihlíková
Foto: hns
Popisek: Ilona Švihlíková řeční na Václavském náméstí

„Počet lidí, kteří potřebují využívat potraviny z potravinových bank, u nás stoupá. Tvoří již 9 procent z celé populace. Jsou to hlavně maminky s dětmi, senioři nebo lidé bez domova,“ uvedla pracovnice Arcidiecézní charity Jana Augustinová u příležitosti listopadové, u nás dosud první Národní potravinové sbírky.

Připomeňme, že podle metodiky MPSV bylo v lednu 2014  v České republice nezaměstnaných téměř 630 tisíc lidí, zatímco volných míst se nabízeno jen něco přes 36 tisíc.

„Je to obrovská disproporce mezi počtem poptávaných zaměstnání a volnými pracovními místy,  trvající již delší dobu. Ukazuje hloubku i délku trvání českých ekonomických problémů,“ uvedla k tomu ekonomka Ilona Švihlíková.

Chudých lidí odkázaných na pomoc letos neubyde. Spíš naopak

A jak dodala, i přes očekávaný mírný vzestup ekonomiky tento rok bude lidí odkázaných na pomoc zřejmě stejně, či možná ještě přibudou. „Zaměstnanost má za ekonomickým cyklem zpoždění, takže brzké zlepšení není v dohledu. Napjatá situace na trhu práce bude nutně brzdit vývoj mezd, což bude tlumit spotřební výdaje domácností,“ upozornila ParlamentníListy.cz ekonomka, která však v těchto souvislostech varovala i před nebezpečně sociálně výbušným namíchaným koktejlem.

Podle ní jsou pracující lidé v Česku ohroženi novodobým otroctvím. Stačí se prý podívat například na problém chudoby i u lidí, kteří mají zaměstnání.

„Je to ukázka toho, že už dávno neplatí, že pokud má člověk práci, je ekonomicky zajištěn. V USA, stejně jako u nás, je největší problém s pracovními místy v maloobchodě, kde zaměstnanci vydělávají tak málo, že jsou odkázáni na potravinové lístky. Tento fenomén se šíří i k nám a postihuje zejména ženy,“ varuje Švihlíková. A varuje, že s tím je úzce propojena i otázka svobody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…