Do diskuse o imunitě trafikantů z ODS může vnést světlo případ Bárty se Škárkou

21.07.2013 20:29 | Zprávy

Česká právnická obec zvažuje možnosti, jak získat vyjádření Ústavního soudu k šíři poslanecké imunity. Právě imunita totiž zachránila před stíháním trojici bývalých poslanců ODS podezřelých z korupce. Nejvyšší soud rozhodl, že díky ní musejí být vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Senátorka Eliška Wagnerová vidí cestu skrze stížnost ministryně spravedlnosti.

Do diskuse o imunitě trafikantů z ODS může vnést světlo případ Bárty se Škárkou
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová navrhuje, aby ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) podala stížnost, ve které by napadla rozhodování české justice v dalším případu údajné korupce, která souvisí s poslanci za Věci veřejné Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Informuje o tom zpravodajský server České televize.

Exposlanci za ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, podezřelí původně z přijetí úplatku ve formě lukrativních postů ve státních podnicích výměnou za složení mandátu, byli na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) propuštěni z vazby a vyňati z pravomoci policie a žalobců. Podle výkladu NS kryje jejich dohody poslanecká imunita.

Šottova stížnost

Na tento krok reagovala jak opozice ve sněmovně, tak i část české právnické obce. Zkritizoval jej například soudce obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott. "Takové vnímání imunity může ohrožovat důvěryhodnost zákonodárného sboru," řekl v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce (OVM). Šott má s korupční problematikou zkušenost ze soudní síně. Právě on za úplatkářství odsoudil poslance Škárku a Bártu. Také v tomto případě následně NS rozhodl, že jednání politiků je kryto imunitou, a soudce musel oba poslance osvobodit.

Šott se obrátil se stížností na ministerstvo spravedlnosti, jehož nová šéfka Marie Benešová v ČT potvrdila, že se jí bude zabývat. To vítá někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Podle ní právě případ Škárky a Bárty může vnést světlo do současné diskusi o poslanecké imunitě. "Paní ministryně má cestu otevřenou s tím, že by spolu se stížností zároveň navrhla, aby Nejvyšší soud předložil tu věc k posouzení k Ústavnímu soudu," uvedla Wagnerová v OVM.

Zdůraznila přitom, že formulace trestního řádu je v tomto případě příliš vágní. Jeho úpravu vidí Wagnerová jako druhou z možností, jak docílit vyjádření ÚS k otázce imunity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…