Nejen proto, že zřejmě nebude kvůli prezidentskému vetu a váhání sněmovny odstartován podle plánu od příštího roku, ale levice otevřeně několikrát varovala, že po svém vítězství ve sněmovních volbách druhý pilíř zruší. Je tedy pravděpodobné, že ING mohou následovat další fondy.
Penzijní fond ING se do nového systému nezapojí
„Za dva měsíce by se měl důchodový pilíř rozjet a my stále nevíme, jestli to skutečně bude,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok, který je také předsedou představenstva ING PF. Ještě před dvěma týdny se ING Penzijní fond připravoval na vstup do druhého pilíře penzijního systému, ale kvůli nejistotě o dalším osudu reformy se nakonec společnost rozhodla, že se do nového systému nezapojí.
„Důvodem rozhodnutí je to, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsensus, který v případě reformy takového rozsahu je nutností. Politická nejistota spolu se zhoršující se perspektivou veřejných financí významně zvýšila rizikovost této investice jak pro ING jako investora, tak pro její klienty," vysvětluje se ve zprávě společnosti.
Klaus start důchodové reformy zbrzdil
Nečasově vládě se sice přes odpor opozice podařilo protlačit reformu penzí celým legislativním procesem už loni na podzim, vznik druhého pilíře ale nečekaně přibrzdil prezident Václav Klaus, když v září vetoval prováděcí zákon. Ten má umožnit, aby už od ledna 2013 až do okamžiku spuštění jednoho inkasního místa platby pojistného do druhého pilíře prozatímně zajišťovaly finanční úřady. „Spuštění reformy je hazardem s důvěrou občanů, hazardem se stabilitou důchodového systému a hazardem s veřejnými i soukromými financemi,“ odůvodnil Klaus své rozhodnutí vrátit zákon Poslanecké sněmovně.
- TÉMA: Důchodová reforma
Bez prováděcího zákona spustit druhý pilíř nepůjde
Dnes již bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) sice nejdříve nevyloučil možnost, že by se druhý důchodový pilíř mohl k lednu spustit i bez doprovodného zákona vetovaného Klausem. Ale odborníci ho vyvedli z omylu. „To by nebylo možné. Prováděcí zákon ukládá povinnosti institucím a jednotlivcům, to nejde jinak než zákonem,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Jiří Rusnok. Pokud vládní koalice pro přehlasování prezidentova veta nenajde potřebnou většinu 101 poslanců, mohl by být start fondového pilíře odložen o rok. „Doufám, že vláda bude zodpovědná, že vyhodnotí tento krok jako riziko a minimálně jej o rok odloží,“ doufá komunistický poslanec Miroslav Opálka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová