Jen za loňský rok policie řešila přes 1500 kauz spojených s vydíráním, celkem v nich šlo o zhruba 223 milionů korun.
„Dluhy se řeší silou. Ze strany věřitelů se páchají trestné činy útisku, vydírání, podvodu,“ řekl Petr Nečas, viceprezident Unie státních zástupců. „Dlužníci se zase snaží odklánět majetek, aby nebyl postižen. Převádějí ho na druhého z manželů, zúží společné jmění a pak se na papíře na oko rozvedou,“ dodává Nečas.
Lichvu je těžké prokázat
Na narůstajících dluzích spotřebitelů nejvíce vydělávají lichváři s tváří seriózních firem, kteří potom vtahují tisíce lidí do vleklých a drahých exekucí. Lichva se ale jen těžko dokazuje.
„Nemorální jednání není ještě trestné. Musí dojít k tomu, že dlužník je v takovém stavu bezbrannosti, že věřitel předem ví, že nebude plnit své závazky. Teprve poté lze hovořit o úmyslném trestném činu lichvy. Ročně bývá za lichvu stíháno maximálně deset pachatelů. Děje se i trestná činnost exekutorů, ale je sporadická a okrajová,“ vysvětlil novinkám.cz Nečas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr