Drtivá čísla pro Nečase: ODS u hranice volitelnosti. Kalousek letí nahoru

19.03.2013 12:02 | Zprávy

Březnový průzkum veřejného mínění agentury STEM odhalil šokující propad stranických preferencí u ODS. Zatímco ČSSD by získala podle tohoto nejnovějšího průzkumu 25,6 procent, komunisté 11,7, ODS se propadla na 8,6! Za pravici tak úspěchy může slavit pouze TOP 09, která posílila na 14,3.

Drtivá čísla pro Nečase: ODS u hranice volitelnosti. Kalousek letí nahoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Brně se na kongresu volil předseda ODS. Bublina splaskla. Petr Nečas post proti Ivanu Fuksovi obhájil

Ještě v únoru přitom měli podle STEM občanští demokraté alespoň 10 procent. Březnová data tak ukazují na významné změny české politické scény. ČSSD nadále vede žebříček preferencí, má stabilní podporu mezi pravděpodobnými voliči, trochu ale ztrácí mezi nepevnými příznivci. ODS pokračuje v trendu dlouhodobého poklesu přízně a poprvé se ve stranických preferencích dostává dokonce pod hranici 10 procent.  TOP 09 naopak potvrzuje příliv přízně po prezidentské volbě. Přes práh volitelnosti se však v tomto měsíci dostala SPOZ i KDU ČSL. Nutno dodat, že dotazování se uskutečnilo ještě před sjezdem sociální demokracie.

Nabízí se otázka, co vše stojí za takovýmto propadem ODS? A má šanci se tato strana vzpamatovat?

Podle politologa Zdeňka Zbořila jde v případě ODS o setrvalý stav od doby, kdy sestavovala koaliční vládu.

"Pak už jen ztrácela. Zdůvodňovala to nepopulárními reformami a opatřeními. Ovšem ten pád, jak vidíme, se nezastavil a pokračuje tak hluboko, že by se dokonce mohl přiblížit té pětiprocentní hranici, která určuje to, kdo se dostane a kdo nikoli do Poslanecké sněmovny," uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog.

Jak agentura STEM zdůrazňuje, stranické preference nejsou obrazem reálného výsledku voleb. Zahrnují totiž i ty respondenty, kteří k volbám nepůjdou nebo nevědí, koho by volili.

Nejen reformy stlačují ODS dolů - hlavně špatná personální politika, myslí si politolog

Jak dodal, příčiny propadu sympatií k občanským demokratům se však dají vidět i jinde, než jsou nepopulární reformy. "Lidé k nim ztrácejí důvěru také zřejmě proto, že i na veřejnost prosákla půlroční nervozita vztahů v nejvyšším vedení této strany, velmi negativně veřejnost vnímá také špatnou personální politiku premiéra Petra Nečase. Jak se dá totiž povšimnout, on staví do vlády většinou poměrně neznámé lidi z regionů, a to navíc z regionů, kde ODS zrovna neboduje - stačí se podívat na ty moravské regiony, které válcuje hlavně ČSSD. Jediného reprezentanta, který dokázal vyhrát volby, Jiřího Pospíšila, přitom z vlády vyhodil. Dá se tak usuzovat, že možná lidé ani nejsou naštvaní kvůli reformám, ale právě kvůli nedůvěryhodnosti takovýchto lidí," pokračoval dál Zdeněk Zbořil v pojmenování možných důvodů neúspěchů ODS.

Doplnil, že lidé také přestali věřit, že by jim v blízké budoucnosti mohla nějakým způsobem ODS pomoci - ať už politicky, kariérně či jakkoli jinak - prostě už jen svým programem. "Do voleb nám zbývá ještě poměrně dlouhý čas, ale je zcela logické, že narůstají sympatie k pravicové TOP 09. Pravicově uvažující voliči totiž hledají náhradu, podobný program, a proto se uchylují k této alternativě," míní politolog Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…