Dvořáková dává lidem do ruky příručku, jak změnit poměry v této zemi

01.04.2012 7:49 | Zprávy

Někdo možná zneužívá zveřejnění odposlechů pražského exprimátora Béma a lobbisty Romana Janouška pro uchopení kontroly nad BIS, obává se politoložka Vladimíra Dvořáková. Koho měla BIS před chováním onoho dua varovat, Václava Klause, který Béma považoval za nejlepšího primátora? Diví se otázkám kritiků BIS, zda služba informovala vrcholové politiky o podivném chování Béma s Janoušekm. Politoložka navíc vydává „manuál“, jak zdola a v mezích zákona na vládu.

Dvořáková dává lidem do ruky příručku, jak změnit poměry v této zemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Někdy poněkud kontroverzní politoložka a kritička současných poměrů Vladimíra Dvořáková vydává knihu, která by měla vyjít začátkem května. „Ta kniha se jmenuje Rozkládání státu. Jinými slovy není o budování státu, ale je tam popisován proces spíše opačný,“ informovala pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková.

„Je to kniha v zásadě politologických analýz určených ale široké veřejnosti, proto jsem se zde snažila o srozumitelný jazyk. Pokouším se zde odpovídat na otázky k čemu a proč dochází, zkrátka co se to děje v této společnosti,“ popsala politoložka. 

Nehledejte výzvu k revoluci

„Snažím se tu vysvětlit něco jako obecně politickou kulturu, jak vnímáme právní stát, jak vnímáme a jaké chyby děláme ve vnímání institucí. Odpovědi se pokouším dát i na význam občanských společností, na to, co mají nebo naopak nemají dělat politické strany,“ přiblížila autorka obsah knihy.

„Určitě důležité je vědět i to, co má znamenat, že se politici zodpovídají veřejnosti, to znamená, že skládají účty... Nehledejte tam výzvu k revoluci. Tam je popsané, kde jsou chyby, které přesto, že jsou chybami, bývají často propagandisticky využívány ve prospěch politiků,“ dodala Dvořáková.

Politik nebo občan - jak se to zrovna hodí

„Jako příklad může postačit, zda je politik jako každý normální občan a může si dělat vše, co se mu umane. Není normálním občanem! Je institucí a může dělat ve veřejném prostoru jenom to, co je pro tu instituci dáno zákonem,“ je přesvědčena Dvořáková.

„Snažila jsem se prostě o popis takových věcí, které se často u nás ideologicky používají, aby se dosáhlo svého a aby si „nebohý“ politik mohl klidně dělat všechno, protože je normální občan. A on se nám pak transformuje tu v politika, což má své výhody, protože má imunitu – a pak se nám zase transformuje v obyčejného občana, co si může dělat, co chce,“ varuje politoložka.

Když už lidi na náměstí dostanete...

Také jsem se zde pokusila o malinko případovou studii, jak se vytváří klientelistické sítě, jak mohou vznikat,“ dodala ParlamentnímListům.cz Dvořáková.

Ta nastínila, jak by měla vypadat osa v boji s korupcí:„Je jasné, že bojovat s korupcí v padesáti bodech je zhola nemožné, měla by být jistá hierarchie a začít je třeba způsobem, který odpojí politiky od zdrojů financí. To znamená zákon o státní službě, regulování financování politických stran a tak dále.“

Že se politoložka obává lidí v ulicích, je celkem známá pravda, které se nevyhnula ani ve své knize. „Pro širší veřejnost je rozhodně ta část, která popisuje úskalí toho, když občané vysílají politikům signály, že se jim jejich chování nelíbí. Tam popisuji, nač si dát pozor, když člověk organizuje petici. Pokud už organizuje demonstrace a dostane ty lidi na náměstí, tak neméně důležitá je i schopnost ty lidi z toho náměstí dostat,“ shrnula politoložka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…