Mostečan Stanislav Štýs je odborník známý takřka po celém světě. Je to právě on, kdo doprovází zahraniční delegace, když sem přijedou i z druhého konce planety, aby nevěřícně kroutili hlavami nad rekultivačními skvosty, které proměnily původně měsíční krajinu v lesy, hipodrom či golfové hřiště.
Nyní se uznávaný ekolog a fotograf proměn krajiny stal historicky prvním držitelem celokrajské Ceny hejtmanky Ústeckého kraje. Vedle radosti z uznání svého celoživotního díla se však záhy potěšení zvrtlo v pocit zoufalství – to když právě zjistil, že jeho plán aktuální výstavy je zmařen. Jeho světoznámá expozice, uchovávaná v depozitáři v areálu Herkules u litvínovských chemických závodů, která čítá přes dvě stovky unikátních obrazových vzpomínek na rekultivační historii, se stala terčem zlodějů. Bažili nejspíše po hliníku. „Odvezli dvacet metráků hliníku. Zjistil jsem to nyní, kdy jsem chtěl výstavu po dvouleté přestávce opět pro veřejnost připravit,“ sdělil zoufale ParlamentnímListům.cz a dodal: „Dělal jsem na tom patnáct roků.“ Pokusí se prý aspoň o záchranu toho, co zůstalo.
Malá náplast za nedoceněný unikát
Po pachatelích začala pátrat policie. Pro ParlamenntníListy.cz vyčíslila škodu v materiálu na desítky tisíc korun. „Škoda byla vyčíslena na šedesát tisíc korun,“ sdělila redakci mluvčí mostecké Policie ČR Alena Bartošová. Vyčíslit uměleckou a informační hodnotu celého díla je však v podstatě nemožné.
Malou náplastí je tak mimo jiné stotisícový šek, který Stanislav Štýs dostal právě za získání hejtmanského ocenění.
Cenu smlsla jediná maličkost
Na Cenu hejtmana Ústeckého kraje odborníka navrhla Helena Veverková, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka. „Hlavně aby nám amatérům ještě dlouho pomáhal v oblasti životního prostředí,“ vyjádřil se mostecký primátor a místopředseda rady Vlastimil Vozka. „Beru to jako ocenění rekultiváků, kteří tady šedesát let něco vyrábějí,“ vyjádřil se ParlamentnímListům.cz úspěšný laureát. Dodal, že jen v Ústeckém kraji je šestnáct tisíc hektarů rekultivací, přičemž například na Sokolovsku je to jen šest tisíc hektarů. „A další jsou zde v rozpracovanosti. Je to podstatná složka zdejší krajiny,“ podotkl.
Držitele prestižního ocenění pouze zarazilo, že cenu získal jediný. Přitom byly vyhlášeny čtyři kategorie a na krajský úřad dorazilo 37nominací. „Prošla jen moje maličkost,“ diví se rekultivátor, který zabodoval v kategorii regionálního rozvoje, a dodává: „Mám dojem, že to trochu podcenili. Nemyslím si, že by se tu nenašel třeba schopný kantor a podobně.“
Lesní inženýr a expert na rekultivace po těžbě hnědého uhlí či na ochranu krajiny narušenou těžební činností Stanislav Štýs letos v říjnu oslaví dvaaosmdesáté narozeniny. Autor více než 330 knih je publikačně činný a stále fotografuje proměny severočeské krajiny. Ve svém oboru stále činný, působí jako jednatel inženýrské společnosti ECOCONSULT PONS a spolupracuje i s vysokými školami, ať je to česká UJEP Ústí nad Labem, Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola lesnická Zvolen, VŠ báňská Ostrava, ale i Čínská hornická univerzita v Xuzhou. Je držitelem Ceny ministra životního prostředí z roku 1996.
Cena hejtmana Ústeckého kraje je ocenění určené pro významné osobnosti, které se svým celoživotním působením zasloužily o rozvoj Ústeckého kraje. Nominace posílají sami lidé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš