Ekonomka Švihlíková: Ať si pravice připraví armádu na lidi, kterým bude brát

20.10.2011 4:52 | Zprávy

Období, kdy demokracie přestává fungovat, je ideální živnou půdou pro nástup extremismu. A takové období právě běží díky slabosti politické reprezentace vůči nadnárodním společnostem, varuje česká ekonomka a mluvčí hnutí Aternativa zdola Ilona Švihlíková. Společnost podle ní má dvě volby. Buď protest proti systému, který selhává, nebo příklon k nahnědlé politice rychlých řešení. S ParlamentnímiListy.cz hovořila i o řeckém bankrotu a hledání způsobu, jak podobným situacím napříště zabránit.

Ekonomka Švihlíková: Ať si pravice připraví armádu na lidi, kterým bude brát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrující v Rumburku ze září 2011. Odvrátíme podobné protesty nyní, po devíti letech?

Blokáda mozkového centra světového byznysu, newyorské Wall Street, protestní pochody lidí všech věkových kategorií volající po "skutečné demokracii" i nástup obliby krajní pravice v některých evropských zemích, to vše jsou pro mnohé pozorovatele příznaky přicházející změny systému. Tu předvídá i ekonomka Ilona Švihlíková. Upozorňuje na plnou provázanost současné krize ekonomické s krizí politickou. Ta by pode ní mohla vyústit v nové období temných 30. let 20. století.

Psali jsme:
Levicová ekonomka to vidí černě. Kalousek jen škrtá a daně se neplatí
Ekonomka varuje vládu před výbušnými tendencemi ve společnosti

Když lidé nemají možnost volby, extremisté se chopí příležitosti

"Nesmíme si namlouvat, že demokratické mechanismy dokáží nástupu extremistických hnutí do vrcholné politiky zabránit. Ty demokratické mechanismy totiž nefungují. Právě proto mají nyní podobné spolky obrovskou šanci. Ať už si v této době zvolíte koholiv, bude ve stávajícím systému nucen, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně, provádět pouze jeden typ politiky. V momentě, kdy takto nemáte na výběr, stává se demokracie jen hrou, jakousi zástěrkou, kdy se sice střídají politické elity, ale chovají se v zásadních věcech naprosto stejně," poukazuje pro ParlamentníListy.cz Švihlíková na silný globální ekonomický diktát národním vládám.


Ilona Švihlíková debatuje o ekonomické krizi. Video z června 2011 


Demokracie je podle ohrožena už nyní, což je prý ostatně vidět v zemích jako Maďarsko s národovci, hlásícími se k druhoválečné historii, či ultrakonzervativnímu hnutí Tea Party ve Spojených státech. "Hnědnutí politiky je velmi patrné, a vždy začíná tak, že si vyberete určitou skupinu obyvatel, dobře identifikovatelnou, kterou činíte odpovědnou za všechny své problémy. V momentě, kdy o Romech začnete říkat, že kdyby tu nebyli, tak se máme dobře, uvědomíte si, že ten nástup je patrný i v ČR," varuje ekonomka.

K věci:
Okamura: Ať Řecko padne na hubu
Lidi nejsou zboží, hanba Západu. Prahu zasáhne Světová revoluce
Svět vyšel do ulic. ODS a Hrad: Anarchie, smrt demokracie

Ať klidně řežou sociální systém, budou potřebovat armádu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…