Vrhnout se střemhlav do korupční aféry svého syna a hájit ho, jak jen se dá, se obrátilo proti jedenaosmdesátiletému lékaři Ratmíru Rathovi. Jeho častá mediální vyjádření k této kauze včetně toho, že pod podlahou domu jeho syna Davida nalezených deset milionů jsou jeho vydělané peníze a nikoli exhejtmanovy úplatky, si týdeník Reflex vyložil tak, že může zašťourat v jeho minulosti.
Pět stran textu a k tomu titulní strana, to je pozornost, kterou si donedávna mediálně neznámý Ratmír Rath vysloužil od časopisu Reflex. A není příliš o co stát, protože se o něm píše především jako o spolupracovníkovi a později agentovi Státní bezpečnosti. Aby týdeník zdůvodnil, proč mohl prolomit jedno tabu novinářské etiky, a to tezi, že za své skutky je každý zodpovědný sám a novinářům nepřísluší kádrovat jeho nejbližší, tvrdí, že Ratmír Rath si o pozornost médií řekl sám tím, že se ke kauze svého syna tak často vyjadřoval.
Kdo mohl v takové rodině vyrůst
A tak časopis připomíná, že Ratmíra Ratha získala StB jako důvěrníka 9. března 1979 s krycím jménem Ras, který měl na starosti špiclování v kultuře a zdravotnictví. O téměř deset let později podepsal vázací akt a stal se plnoprávným agentem se vším všudy. Právě jeho spolupráce s StB je hlavním, nebo spíše jediným tématem obsáhlého článku.
Do souvislosti s jeho v politice donedávna tak aktivně činným synem Davidem je dána jen krátká pasáž, v níž je lékař Petr Šerý konfrontován s ofocenými materiály, z nichž vyplývá, že na něj Ratmír Rath donášel. „Tady přesně vidíte, co to bylo za člověka, co to bylo za charakter. Kdo pak mohl v takové rodině vyrůst?“ klade si lékař Šerý otázku v jasné narážce na poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Kádrování už by se nosit nemuselo
„Myslím, že děti nemohou za své rodiče. To je to zásadní a neměli bychom opakovat tyhle prohřešky, které dělal právě komunistický režim od osmačtyřicátého roku, kdy jsme měli napsáno v kádrových materiálech, že jsme děti buržoazního původu a podobně,“ říká pro ParlamentníListy.cz novinář a mediální odborník Karel Hvížďala, který prožil roky 1978 až 1990 v exilu ve Spolkové republice Německo.
„Tohle je to, co mi na tom vadí úplně nejvíc. To bych do toho prostě nemíchal. To je kauza Davida Ratha, a tu bych řešil odděleně od otce Ratha. Vtáhli ho do středu pozornosti jen kvůli tomu, že jeho syn je ve vazbě. Jinak by to už nikoho nenapadlo,“ tvrdí publicista a politický komentátor, jenž si nevybavuje, že by si podobným způsobem počínala i německá média.
Duch, který vládl v Reflexu, už je v nenávratnu
I když časopis zmiňuje, že v lékařských kruzích a u pamětníků má Ratmír Rath pověst vynikajícího lékaře, odborníka na endokrinologii, na metabolismus, na léčení diabetes a obezity, jako červená nit se celým textem táhne jeho spolupráce se Státní bezpečností, což by s odstupem více než dvaadvaceti let bylo zřejmě málo zajímavé u kteréhokoli lékaře, nebýt otcem ve vazbě sedícího politika Davida Ratha.
Podle mediálního odborníka Karla Hvížďaly takovéto téma nepřekvapí u bulváru, protože ten může všechno a neplatí pro něj žádná etická pravidla. „Od té doby, co Petra Bílka vystřídal v Reflexu Pavel Šafr, tak tam přestala platit základní pravidla prestižních médií. A i když už je tam další šéfredaktor, tak ten genius loci toho časopisu je už poškozený,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz publicista Hvížďala, že v Reflexu už vládne jiný duch než ještě před lety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník