Film o slavném mafiánovi Mrázkovi ovlivní české volby, přejí si autoři

28.05.2013 12:42 | Zprávy

ROZHOVOR (UVNITŘ FOTOGALERIE) Monika Effenbergerová z U.F.O. Pictures je jednou z producentů právě se rodícího filmu Příběh kmotra. Režíruje ho Petr Nikolaev, který v kinech naposled uspěl velice působivými Lidicemi (2011). Scénář se inspiroval bestsellerem Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek.

Film o slavném mafiánovi Mrázkovi ovlivní české volby, přejí si autoři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiéra filmu je plánovaná na 17. říjen

"Pokud by si lidé po zhlédnutí našeho filmu uvědomili, že není jedno, komu hodí hlas ve volbách, byl by to výsledek, na který bychom byli hrdí," říká mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Effenbergerová.

Proč se zrovna stane hrdinou vznikajícího filmu František Mrázek? Do jaké míry Vás jeho osobnost zaujala (samozřejmě v dobrém i zlém)?
Petr Nikolaev, autor scénáře a režisér, byl fascinován knihou Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek, v níž je František Mrázek ústřední postavou a šedou eminencí rozsáhlých mafiánských machinací a intrik zasahujících i sféru nejvyšší politické reprezentace. Inspirován tímto dílem, vytvořil Petr postupně konečnou verzi scénáře, v níž Vedral (volně inspirovaný Mrázkem) není jediným hrdinou, a už vůbec ne tím kladným. Je to tedy spíš taková sonda do života dravce, kterého touha po kořisti nakonec stála život.

Domníváte se, že člověk tohoto formátu v českém podsvětí byl ihned po smrti Mrázka nahrazen někým jiným, o kom jen současná veřejnost neví?
Domníváme se, že tam, kde se vytvoří vakuum, se automaticky zaplňuje prostor. Lidé s touto životní filozofií tady bohužel nejspíš budou vždycky, byť metody jejich práce se nepochybně mění. Je na naší společnosti, kolik prostoru k fungování dostanou.

Do jaké míry si připouštíte fakt, že je náš stát i jeho řízení v područí takových či podobných „kmotrů“?
Nevíme, zda je náš stát v područí takových lidí. Nicméně náš film ukazuje, že zájem o ovládnutí a zmocnění se příležitostí pro své osobní zájmy je setrvalý a nikdy by nemohl dosáhnout tak obrovských rozměrů, kdyby nebyl politicky podporován. Pokud by si lidé po shlédnutí našeho filmu uvědomili, že není jedno, komu hodí hlas ve volbách, byl by to výsledek, na který bychom byli hrdí.

Neobáváte se toho, že Češi, znechucení neustálými aférami na politické i veřejné půdě, již nebudou mít chuť na něco podobného jít do kina?
Náš film je, doufáme, o naději. O tom, že "podporovat svého šerifa" se vyplatí. Že policie není celá jen zkorumpovaná, ale jsou v ní i lidé, kteří nechtějí nechat zločin nepotrestaný. Bohužel jim klacky pod nohy často hází jejich vlastní vedení. Hrdina našeho filmu pplk. Cajthaml (Lukáš Vaculík) se v určité chvíli dostane do totální izolace. Jde po něm podsvětí a i jeho vlastní vedení. Toto, bohužel, vychází z reality. Věříme, že nabídneme kvalitní, napínavý a obávám se, že i nadčasový příběh.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…