Finta, jak čerpat sociální dávky dvakrát. Kdo ji zkusil, má teď velký problém

26.08.2014 16:59 | Zprávy

Sociální dávky mají sloužit v případě nouze a nevyhnutelné cesty těm, co potřebují překonat nějaké svízelné období. Mají, ale ne vždy tomu tak je. Existuje řada „vykuků", kteří moc dobře ví, jak se k nim dostat, i když jejich situace není zdaleka tak zoufalá, že by si nemohli peníze vydělat vlastním přičiněním. V poslední době narůstá počet těch, u kterých se přichází na to, že peníze od státu berou jak u nás, tak třeba i v zahraničí. I proto úřady práce přitvrzují. A varují - lze za to skončit i ve vězení.

Finta, jak čerpat sociální dávky dvakrát. Kdo ji zkusil, má teď velký problém
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Metody, jak přijít k penězům ze státní kapsy, se různí. Před lety to bylo tak, že se například rodina odebrala do zahraničí (v době, kdy ČR nebyla ještě členem EU) a žádala tam o azyl. Z logických důvodů tam nemohla zůstat bez prostředků, a tak pobírala od státu, který si za tím to účelem zvolila, sociální dávky. Poté, co je země odmítla přijmout jako azylanty, což se stávalo podstatně častěji, než že by je přijala, rodina se vrátila zpět do České republiky.

Mnohdy před odchodem do zahraničí prodala byt (příp. ho za určité odstupné někomu přenechala), takže bylo nutné řešit, kam se taková rodina (velice často s dětmi) uchýlí. Za dobu pobytu v zahraničí pak rodina přišla na úřad a požádala zpětně za celé období o výplatu sociálních dávek. A úřad je vyplatit musel, i když se jednalo mnohdy o velmi vysoké částky. To skončilo, poněvadž se upravila legislativa tak, že pobírat sociální dávky ve dvou zemích není přípustné. Navíc – po vstupu ČR do Evropské unie lze do jiných členských zemích odjíždět za prací i bydlením libovolně, bez potřeby žádat o azyl. Mohlo se tedy zdát, že tento způsob vysávání peněz skončil. Bohužel, kontroly prováděné úředníky úřadů práce v posledních měsících odhalily, že nikoli. I když postup a „finta" se přece jen změnily. 

Ve Vsetíně si nechali vyplácet dávky našimi úřady, v Anglii těmi zahraničními

Na jeden konkrétní případ upozornila ParlamentníListy.cz mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková, odehrál se ve Vsetíně (podobné informace však přišly před několika měsíci též z Ostravska či Českých Budějovic). Podstatné na tom bylo to, že tam několik jedinců vymslelo, jak získat peníze opět ze státní kasy, a to hned dvou zemí.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…