Metody, jak přijít k penězům ze státní kapsy, se různí. Před lety to bylo tak, že se například rodina odebrala do zahraničí (v době, kdy ČR nebyla ještě členem EU) a žádala tam o azyl. Z logických důvodů tam nemohla zůstat bez prostředků, a tak pobírala od státu, který si za tím to účelem zvolila, sociální dávky. Poté, co je země odmítla přijmout jako azylanty, což se stávalo podstatně častěji, než že by je přijala, rodina se vrátila zpět do České republiky.
Mnohdy před odchodem do zahraničí prodala byt (příp. ho za určité odstupné někomu přenechala), takže bylo nutné řešit, kam se taková rodina (velice často s dětmi) uchýlí. Za dobu pobytu v zahraničí pak rodina přišla na úřad a požádala zpětně za celé období o výplatu sociálních dávek. A úřad je vyplatit musel, i když se jednalo mnohdy o velmi vysoké částky. To skončilo, poněvadž se upravila legislativa tak, že pobírat sociální dávky ve dvou zemích není přípustné. Navíc – po vstupu ČR do Evropské unie lze do jiných členských zemích odjíždět za prací i bydlením libovolně, bez potřeby žádat o azyl. Mohlo se tedy zdát, že tento způsob vysávání peněz skončil. Bohužel, kontroly prováděné úředníky úřadů práce v posledních měsících odhalily, že nikoli. I když postup a „finta" se přece jen změnily.
Ve Vsetíně si nechali vyplácet dávky našimi úřady, v Anglii těmi zahraničními
Na jeden konkrétní případ upozornila ParlamentníListy.cz mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková, odehrál se ve Vsetíně (podobné informace však přišly před několika měsíci též z Ostravska či Českých Budějovic). Podstatné na tom bylo to, že tam několik jedinců vymslelo, jak získat peníze opět ze státní kasy, a to hned dvou zemí.
„Zaměstnanci našeho tamního kontaktního pracoviště se dozvěděli o tom, že někteří klienti, kteří pobírají dávky hmotné nouze, duplicitně dostávají také dávky z Anglie. Oslovili tedy telefonicky příslušné úřady ve Velké Británii. A následovala i písemná žádost o prověření jejich situace. Zároveň proběhlo sociální šetření v místě bydliště těchto klientů,“ uvedla Beránková. Jak dodala, úřad práce se snaží takovéto případy odhalovat ve spolupráci s policií, která v regionech funguje dobře.
S podobnými zjištěními se museli úředníci „poprat" také v Ostravě. Řešit však lze záležitost jen z naší strany, jak se k tomu staví Velká Británie a jaké případné postihy lidem za to hrozí, se ParlamentnímListům.cz zjistit nepodařilo.
Odhalení ale přicházejí i z dalších míst republiky
V Ostravě však během loňského roku odhalili pracovníci krajské pobočky Úřadu práce ČR ve spolupráci s tamním ředitelstvím Policie ČR téměř 50 případů neoprávněného pobírání sociálních dávek. Padlo následně už i několik obvinění, poněvadž celková výše škody přesáhla 1,3 milionu korun. Podle informací ÚP se letos dá očekávat, že budou budou tato čísla pravděpodobně ještě vyšší.
A v čem konkrétně se nejvíce podvodně vydělává? Jak ParlamentníListy.cz zjistily, pokud jde o výplaty finančních částek na území České republiky, ve většině případů se jedná o příspěvky a doplatky na bydlení. Výjimečné však nejsou ani případy neoprávněného pobírání rodičovského příspěvku nebo podpory v nezaměstnanosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová