„Účast ve volbách byla v Česku nízká podle mě ze dvou hlavních důvodů. Ten první spočívá v tom, že Češi obecně chodí málo k volbám. Ten druhý vidím v tom, že si lidé zde uvědomují a procházejí určitou krizí demokracie. A politici na to neuměli včas reagovat. Proto bude teď na nich, aby to změnili,“ řekl Plichta ParlamentnímListům.cz.
S druhým jmenovaným důvodem pak připomněl fakt, který nelze přehlédnout. A to, že postoj Čechů k Evropské unii všeobecně je špatný. „Například Václav Klaus o ní hovoří dlouhá léta negativně, v posledních letech stále víc, zmiňuje se i o tom, zda by se nemělo uvažovat o vystoupení z ní. A to vše samozřejmě mínění občanů utváří a ovlivňuje, pokud to slyší celé roky. Přitom si neuvědomují ty klady a nevidí, že i Češi dostávají z Evropské unie do země hodně peněz. Tímto postojem si bohužel Česká republika vysloužila postoj, že se na ni v Evropském parlamentu i Evropské unii dívají mnozí přes prsty. Je vidět, že nová vláda, která tu je, je EU nakloněná, snad tedy zapracuje na tom, aby se ta situace změnila. Ale je jisté, že s tím bude mít hodně práce,“ domnívá se Martin Fabrice Plichta, novinář a dopisovatel Le Monde.
Vítězství nacionalistů ve Francii nebylo překvapením
Jelikož volby do EP ve Francii ukázaly, že Francouzi vkládají důvěru do nacionalistické strany Le Pena (a nyní jeho dcery Marine Le Pen), bylo na místě se Plichty zeptat též na to, co vše to může znamenat a přinést v nejbližší budoucnosti. A také, jaké důvody on sám vidí, že za tím stojí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová