Geopolitolog mluví o přitvrzování Putinova režimu a klidu před bouří v samotném Rusku

20.08.2014 16:30 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Sankce, kterými je postiženo Rusko ze strany západního světa, a protisankce, kterými se tomuto kroku brání, jsou tématem mnoha diskuzí i komentářů. V tom, jaké mají ale skutečný dopad, se tyto komentáře značně liší. Přitom některé předpovídají Rusku v důsledku toho obrat k lepšímu. Mimo jiné proto, že se jeho místní ekonomika více rozproudí, naučí Rusy hledat řešení v rámci vlastních surovin a výrobků, z čehož budou profitovat zase jen právě občané Ruské federace.

Geopolitolog mluví o přitvrzování Putinova režimu a klidu před bouří v samotném Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Zprávy, které se v posledních dnech však začaly objevovat, naznačují spíše opak. I když totiž Kreml své občany ujišťoval, že sankce vyhlášené Ruskem proti západním státům neovlivní ceny zboží na ruském trhu, podle ruského deníku Kommersant (který staví na své apolitičnosti) začaly rychle narůstat velkoobchodní ceny. V Moskvě se sice ceny zvýšily dosud jen mírně, avšak například na Dálném východě došlo ke skokovému nárůstu cen dokonce prý až o desítky procent. Podle geopolitologa Michaela Romancova tím však nepříliš pozitivní zprávy o nejbližším vývoji v Ruské federaci nekončí.

Nesmysl podporovaný kremelskou propagandou

„Tvrdit, že Rusku pomůže, pokud přestane dodávat věci na Západ, je naprostý nesmysl. Je to ovšem nesmysl silně podporovaný současnou vládní propagandou a zesiluje o to víc, jak podle informací ze skutečně nezávislých zdrojů stoupá nespokojenost místních spotřebitelů. Ovšem, ten kdo tomu věří, nezjistí samozřejmě pravdu hned, vše bude mít nějakou setrvačnost a ukáže se v plné síle až třeba v příštím roce,“ řekl ParlamentnímListům.cz Romancov.

Podle něj bylo i v minulosti typické pro ruského prezidenta Vladimira Putina zejména to, že on nevychovával občana, jako hlavně spotřebitele. Do jaké míry bude mít tento fakt vliv na další vývoj i postoje občanů k němu poté, co dopady sankcí Západu i těch, které vyhlásilo Rusko, začnou být znatelné, však Romancov odhadovat odmítá. „Byly by to jen pouhé spekulace. Navíc víme skutečně jen velmi málo o tom, jak a proč se v Kremlu o čemkoli rozhoduje. Jisté je však to, že lze pozorovat posilující režim vládnutí v duchu autoritářského,“ poukázal dále pro ParlamentníListy.cz geopolitolog.

Ruská federace jako monolit? Jen papírově, tvrdí politolog

Jak dále zmínil, potvrzuje se opět to, že Rusko je federací hlavně papírově. V obecné a praktické rovině je tomu podle Romancova jinak. „Ano, politické elity Ruska i jeho společnost ráda hovoří o tom, že Ruská federace je jakýsi monolit. Jen ten, kdo však detailně zná poměry v této zemi, ví, že to prakticky nikdy neplatilo. Ovšem pokud ruská ekonomika rostla, lidem se poměrně dařilo, tak tyto zprávy přijímali s jakousi rezignací, neprotestovali proti nim, možná jim i věřili. Nyní se však dá opět očekávat posilování odstředivých tendencí některých zemí. Vždy přicházely z těch regionů, které jsou surovinově silně či etnicky výrazněji odlišné. Nebude tomu asi jinak ani nyní. Riziko se dá předpokládat, i když je tam dosud klid, z Tatarstánu či například Čečny,“ domnívá se Michael Romancov.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…