Jak byste zhodnotil výkon vlády v uplynulém roce?
Vláda měla odvahu k restrikcím a úsporám. Díky tomu výhled na příští rok může být relativně slušný. Díky tomu jsme ojedinělou zemí v EU, která měla odvahu takto spravovat rozpočet a čelit x negativním kampaním odborářů. Pokud se někdo dívá s obavami na ekonomickou krizi eurozóny, měl by Petru Nečasovi a jeho vládě poděkovat, že odvahu měla.
Důležitou událostí byl skon exprezidenta Havla...
Ano, smutnou tečkou za rokem 2011 byl odchod Václava Havla. Já jsem velmi oceňoval citlivý přístup prezidenta Klause k rozloučení s panem exprezidentem. Se zaťatými zuby jsem ale sledoval, jak si pana bývalého prezidenta kdekdo bral do úst, zaštiťoval se jím a případně jeho památky zneužíval k boji se současným prezidentem. To mi na tom vadilo. Ale takové už je politikaření některých politiků.
Stabilitou vlády také otřásla kauza Bátora. Jaké jste si vzal z celé věci ponaučení?
Jak se lidově říká, dostal jsem pěknou držkovou. To byla velká masáž. Na druhou stranu si z toho nesu určitou osobní hrdost. Stále si myslím, že ta kampaň proti panu Bátorovi byla velmi nespravedlivá a velmi účelová. Jsem rád, že jsem se ho zastal, že jsem neustoupil, nekapituloval a hájil jsem něco, co jsem považoval za morálně správné. I když to bylo strašně těžké vydržet.
Jaké máte výhledy do příštího roku a jaká mohou přijít úskalí?
Příští rok bude nesmírně těžký. Vývoj je těžko předvidatelný. Jestli se nám zatím relativně dařilo krotit státní dluh, tak příští rok bude o dost těžší, protože pravděpodobně nebude tak vysoký hospodářský růst a budou muset přijít další škrty. A to bude velmi bolestivé. Jiná cesta ale není. Situace v eurozóně je velmi nestabilní. Jsme příliš otevřenou ekonomikou, takže se nás nemohou dotknout otřesy za našimi hranicemi. Dívám se na to s obavami, ale naděje umírá poslední. Nevěřím nějaké sanační politice EU a balíčkům majícím pomoci krachujícím státům eurozóny. To nepřináší základní reformní kroky a není v tom podle mě správná cesta. Český národ již v minulosti ale prošel různými těžkými zkouškami, tak věřím, že přečká i tohle.
Když je tedy eurozóna v krizi, souhlasíte s tím, že bychom se měli obrátit na rostoucí mimoevropské trhy?
Jednoznačně. Asie, Jižní Amerika, ale i Rusko jsou zajímavé destinace. Toto musí být cesta pro naše firmy.
Jak byste zhodnotil uplynulý rok z hlediska vašeho ministerstva?
Když jsem zhruba před 14 dny udělal výjezdní zasedání se svými náměstky a klíčovými lidmi z ministerstva, tak dospěli k tomu, že za rok 2011 se na ministerstvu odvedla práce jako za sedm, osm let za minulých ministrů. Důležitý byl boj s byrokracií. Za loňský rok jsme propustili 228 úředníků. Zrušili jsme šest přímo řízených organizací, zbývá jich již jen 11. Nyní již také nikdo nevzpomene, jaké nervy znamenala státní maturita, kdy jsem dal v šanc svůj post a šanci jsem viděl jedna ku jedné. Zejména díky ředitelům škol a učitelům se povedl její hladký průběh. Nastavili jsme laťku náročnosti v českém školství. Vedle toho jsme pracovali celý rok na standardech v pátých a devátých třídách ohledně toho, aby kdekoli v České republice existoval standard, co má žák znát z češtiny, matematiky a angličtiny. Celý rok jsme také připravovali koncepci změny financování regionálního školství. To znamená neplatit na hlavu, ale nastavit s kombinací naplněnosti třídy, protože máme přebujelou síť škol a dětí je bohužel čím dál tím méně a zřizovatelé nemají odvahu optimalizovat síť. My na to odvahu máme. Ještě tu je velmi obsáhlá novela školského zákona č. 561, kde mimo jiné zavádíme firemní školky, omezujeme funkční období ředitelů na šest let, potom budou muset obhajovat svůj mandát. Zjednodušujeme přijímací řízení a odstraňujeme přebujelou byrokracii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík