Hlas lidu zazněl: Nechcete euro, smlouvu EU ani půjčit krachujícím

28.01.2012 11:56 | Zprávy

Český národ je ve většině proti zavedení eura, proti půjčce MMF na záchranu zadlužených zemí eurozóny a v případě našeho připojení ke smlouvě o fiskální unii si většina lidí přeje vypsání všelidového hlasování. To jsou závěry aktuálního průzkumu veřejného mínění, který vyšel v LN.

Hlas lidu zazněl: Nechcete euro, smlouvu EU ani půjčit krachujícím
Foto: Redakce
Popisek: Anti EU

Českou půjčku 38 miliard Mezinárodnímu měnovému fondu rozhodně schvalují celá čtyři procenta populace. Ukazuje to aktuální průzkum veřejného mínění, který si nechaly zpracovat Lidové noviny. Naopak proti poskytnutí našich miliard z devizových rezerv centrální banky se vyslovilo 67 procent lidí.

Nečas je zbabělec, odsoudila premiérův obrat Bobošíková

O půjčku, která měla původně být ve výši 90 miliard, se delší dobu vedla poměrně ostrá diskuse. Sám premiér a šéf ODS Petr Nečas byl zpočátku zcela proti, nakonec však obrátil a nižší částku podpořil. Schytal za to ostrou kritiku například od předsedkyně Suverenity Jany Bobošíkové, která ho označila za politického zbabělce a naznačila, že se před každým zásadním rozhodnutím „podělá“.

„Aby občané České republiky jakýmkoliv způsobem spláceli nebo ručili nebo půjčovali na dluhy, které nezpůsobili, s tím my dlouhodobě nesouhlasíme. Samozřejmě jsme zklamáni postojem premiéra Petra Nečase, který nedbá rad České národní banky ani názorů prezidenta Klause ani zdravého rozumu a hazarduje s penězi občanů této země,“ uvedla nedávno pro ParlamentníListy.cz Bobošíková.

Nečas si podle ní nestojí si za svým programem ani za svými slovy a dlouhodobě tak prokazuje, že to politický zbabělec a vede nás na cestu do pekel.

Nechceme euro, volají v průzkumu lidé

Nad případným zavedením eura v České republice se průzkum dobral podobného výsledku jako u české půjčky na záchranu eurozóny. Jeho přijetí by v budoucnu uvítala necelá čtvrtina občanů, jednoznačně proti je téměř sedmdesát procent a pouhým osmi procentům dotázaných je to jedno.

Ohledně konání referenda o připojení naší země k takzvané rozpočtové unii se kladně vyslovilo 53 procent populace starší osmnácti let a 48 procent lidí by v případě vypsání plebiscitu hlasovalo proti, souhlas by dalo 21 procent.

Zda se referendum nakonec konat bude či nikoliv, musí rozhodnout parlament třípětinovou většinou, která je nutná pro schvalování ústavního zákona, jež je k vypsání všelidového hlasování nutný. Ze stran zastoupených v českém parlamentu referendum podporuje ODS, která si to nedávno schválila na výkonné radě a podpořila tak názor premiéra Nečase.

Vondra varuje: Smlouva vede k federalizaci

Stejně mínění vyjádřil v rozhovoru pro LN také místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. „Mně se zdá evidentní, že to je nakročení k fiskálnímu federalismu, a pokud to takové nakročení skutečně bude, musíme potom dělat všechno, abychom referendum prosadili,“ míní Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…