Hňupina, odsoudil rebelující poslanec ODS řeči o důvodech rozkladu vlády

06.09.2012 10:42 | Zprávy

Odpůrce daňových zákonů z řad poslanců ODS může spojovat jejich působení ve Všeobecné zdravotní pojišťovně a trestní oznámení na předraženou zakázku na elektronické zdravotní knížky IZIP. Podle Borise Šťastného už na jeho příkladu tato konspirační teorie zveřejněná v Lidových novinách pokulhává a Tomáš Úlehla se vyjádřil, že větší hňupinu ještě nečetl.

Hňupina, odsoudil rebelující poslanec ODS řeči o důvodech rozkladu vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání v poslanecké sněmovně se dnes asi protáhne

Žádné zásadové odmítání zvyšování daní, ale ohrožené vlastní zájmy jsou podle Lidových novin za hlasováním šesti poslanců ODS proti daňovému balíčku. Jedním z motivů těchto zákonodárců, kteří poprvé vyšší DPH spořádaně podpořili, může být trestní oznámení na předraženou zakázku na elektronické zdravotní knížky IZIP, které podal ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Ministerstvo poslalo na VZP kontrolu a v pondělí oznámilo, že existuje podezření, že se v IZIPu  ztratilo 450 miliónů korun. Když se to premiér Petr Nečas dozvěděl, okamžitě tušil, kolik uhodilo. „Tak jste mi právě položil vládu,“ řekl ministru Hegerovi a snažil se ho přesvědčit, zda by se nedalo s oznámením pár dní počkat, až bude klíčový zákon schválen.  

Daňový balíček a VZP podle Šťastného spojitost nemají

I když trestní oznámení míří na neznámého pachatele, je z něj zřejmé, kdo o IZIP věděl a rozhodoval. Ohroženi se mohou cítit dlouholetí členové správní rady VZP Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, členem správní rady je i Boris Šťastný. Proti daňovým zákonům hlasoval i člen dozorčí rady VZP Tomáš Úlehla a Jan Florian, bývalý asistent Šťastného.


 
„Miluji konspirační teorie, protože přinášejí přemýšlení o podstatě věci. A tou podstatou věci je, že zvyšovat daně v době krize je politická i ekonomická chyba, navíc pro pravicovou vládu. Daňový balíček je v ODS kritizován celé měsíce bez jakékoli spojitosti s VZP,“ říká pro ParlamentníListy.cz předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný.

Největší hňupina, jakou kdy poslanec Úlehla četl

Sám sice zákon tentokrát podpořil, ale pohrozil, že pokud bude příště spojen s hlasováním o důvěře vládě, tak pro něj ruku nezvedne. Trvá však na tom, že spojovat toto hlasování s kauzou IZIP je naprosto nesmyslné. „Už na mém případě tato konspirační teorie pokulhává. Všichni dobře vědí, že v ODS nikdy nebylo, není a nebude hlasitějšího odpůrce IZIPu, než jsem já,“ připomíná Boris Šťastný pro ParlamentníListy.cz.

Mnohem razantnější ve vyjádření k článku v Lidových novinách byl další z rebelů z řad ODS. „Tak větší hňupinu jsem ještě nečetl... Kdo tohle vymýšlí? Jen ať se vše řádně vyšetří a případní viníci se zpovídají ze svých kroků, ale spojovat kauzu IZIP s postojem zákonodárců k ´daňovému balíčku´ může jen magor!“ uvádí na svém facebookovém profilu Tomáš Úlehla.

Daňové zákony výměnou za klid kolem VZP  

Lidové noviny uvedly článek titulkem „Bílá“ mafie ODS rozkládá vládu s odkazem na to, že jádrem odbojné skupiny jsou špičky zdravotnické kliky ODS ze středních Čech a Prahy. Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ročně protéká 200 miliard korun a Marek Šnajdr ji coby předseda správní rady VZP fakticky řídí. Spoluvlastníkem společnosti IZIP byl donedávna europoslanec ODS Milan Cabrnoch, který patří ve středočeské organizaci ke skupince kolem Tluchoře a Šnajdra.

Kontrola Ministerstva zdravotnictví ve VZP pokračuje, kauzu navíc už šetří policie. Kompromis o udržení kabinetu tak nakonec může vypadat úplně jinak než ústup od vyšší DPH. Z rebelantů  usiluje Ivan Fuksa o funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, Marku Šnajdrovi jde zase o udržení statu quo a setrvání Pavla Horáka v čele VZP. Se vzdorující skupinkou premiér vyjednává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…