Ištvan promluvil u Moravce o korupčním kbelíku, Benešová o hysterii

21.07.2013 13:45 | Zprávy

Tématem, zda se po rozsudku Nejvyššího soudu ve věci imunity poslanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře stala sněmovna zónou volného zločinu, začaly nedělní Otázky Václava Moravce. V prvním dílu zazněla také iniciativa, kterou v Senátu hodlá ještě v srpnu rozjet bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Ištvan promluvil u Moravce o korupčním kbelíku, Benešová o hysterii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Moravec ve svém diskuzním pořadu

Ministryně spravedlnosti Benešová, která uvažuje o stížnosti v kauze véčkařů, se postavila za státního zástupce Ivo Ištvana, který byl hostem na dálku a prozradil, kdy lze očekávat obžalobu v případě zneužití Vojenského zpravodajství.

Pořad začal předtočenými vyjádřeními Jana Šotta, soudce Obvodního soudu pro Prahu 5, který rozhodoval o údajném uplácení Jaroslava Škárky a Víta Bárty. Nakonec musel oba osvobodit a rozhodnutí bylo založeno částečně na nestíhatelnosti poslanců pro imunitu. Tehdy to komentoval tím, že trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, které je jinak trestáno, se od určitého postavení pachatele stává trestně nepostižitelným.

Ve studiu se diskutovalo o tom, zda jde i nyní v případě tří poslanců ODS o potvrzení sněmovny jako zóny volného zločinu, jak ji označil Jan Šott. „Tuzemská politika dostala danajský dar, což je v souladu i se současným rozhodnutím Nejvyššího soudu ve věci tří poslanců. Takové vnímání může snížit důvěryhodnost zákonodárného sboru,“ řekl Šott v předtočeném rozhovoru.

Senátorka Wagnerová na jeho slova reagovala, že takové označení nemůže nikoho těšit, a zahájila v podstatě debatu o nejasném výkladu ústavního institutu poslanecké imunity. Upozornila ovšem, že v případě poslanců Věcí veřejných Škárky a Bárty se problém týkal výkladu, co jsou orgány Parlamentu. „Dle Ústavy je poslanec chráněn za projevy – to je velmi nešikovně řečeno – v Senátu nebo ve sněmovně a nebo v jejich orgánech. Nejvyšší soud to vyložil tak, že orgánem je i poslanecký klub.  V tomto případě to nevíme, kde k tomu jednání došlo: Státní zástupce Ištvan říká, že to nebylo jen na půdě Poslanecké sněmovny,“ přemýšlela na začátku, v čem je nyní ten problém, že nejde o paralelu.

Nelze podle ní vůbec srovnávat, jak je to v jiných zemích, oponovala moderátorovi. „Z toho nelze vyvodit vůbec nic. Tečka. Naopak evropský trend je zužovat imunitu,“ zdůraznila s tím, že zahraničí jde zcela v rozporu s tím, jak rozhodl Nejvyšší soud ČR. Předtím šlo podle ní o to, co je orgán, teď o to, co je projev, zhodnotila s úsměvem.

Danajský dar?

Slova o danajském daru z úst Jana Šotta byla podle druhého hosta, předsedy trestního kolegia, zástupce Nejvyššího soud ČR, Stanislava Rizmana populistická. „Jsou to příliš teatrální slova. Bárta skončil zproštěn, ale ne kvůli rozhodnutí o rozsahu imunity,“ reagoval a dodal: „Jen jsme řekli, že poslanecký klub je orgán podobný jiným orgánům sněmovny, kde se konstituuje tato imunita.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…