Film, který je postaven na imitovaných trénincích skupinky lidí, kteří se touží stát politiky, vypráví příběh o tom, jak fungují moderní strany bez ideologie. Dává možnost náhledu do umění lhaní a přetvářky. Do toho, co vše se musí kandidáti, kteří se chtějí utkat o přízeň voličů, naučit.
I proto na počátku stojí informace o tom, že vznikla nová strana. A název má prostý: Strana. V té souvislosti se začínají rozvíjet otázky na to, co nutí lidí, aby vstupovali do arény zvané politika. Chtějí získat moc? Jisté je jedno, což autoři filmu z roku 2010 připomínají – nové politické tváře každopádně získají možnost dohlížet a ovlivňovat přerozdělování několika bilionů korun ročně.
To je důvod, proč do politiky nevstupují ti, co vše financují a mají zájem na tom, si přerozdělování peněz pohlídat. Ti stojí v zákulisí stran i „Strany“. Ve filmu vystupují jako sponzor a předseda „Strany“ – smyšlené postavy pan Kovanda a inženýr Václav Hrůza.
Co vedlo autora filmu k tomu, aby ho před třemi roky natočil?
Čtenáře, stejně jako ParlamentníListy.cz, nutně napadá v těchto souvislostech otázka, co vedlo k natočení filmu jeho autory.
Film Kandidáti ke zhlédnutí na ParlamentníListy.cz
"Mám jistou osobní zkušenost, která se pro film Kandidáti stala inspirací. Dalo by se říci, že se jedná o film natočený podle skutečných událostí. Z konceptu bodového scénáře jsem vyloučil prakticky všechny teoretické části a soustředil se výhradně na interakci trenérky s kandidáty. Věřím, že většina lidí v této zemi moc dobře neví – netuší, o co v politice obecně a volbách primárně jde a snad jim film Kandidáti trošku napomůže pochopit, jak je možné ze slušného, v celku normálního člověka udělat za pár hodin politika," reagoval pro ParlamentníListy.cz Alexandr Vojta, autor scénáře a námětu.
Jak doplnil, druhým impulsem pak byla snaha dokázat, že se dá natočit film bez grantů i za cenu "formálních" ztrát. "Film tak vznikl jen díky maximální vstřícnosti všech zúčastněných a za to jsem všem před kamerou i za kamerou velmi vděčný," poznamenal dál Vojta. A tak se vraťme k filmu samotnému.
Jak udělat z člověka politika? Je to věda, která se dá ale naučit
Před zraky diváků se pak rozjíždí trénink s lektorkou, která má za úkol udělat ze skupinky lidí, kteří k ní přijeli, skupinku politiků. A jak už to během jakéhokoli školení a kurzů bývá – vše má několik bodů. Začíná to tréninkem toho, jak prezentovat své motivy vstupu do politiky.
„Mediální školení – školení komunikace – vedou k základním změnám v chování jednotlivců. Dobré výsledky výuky přináší oblibu a ta přináší hlasy. A protože žijeme v době mediokracie – přízeň společnosti získávají ti, co umějí s médii komunikovat. V médiích je ohromná síla, proto musí kandidáti ovládat vedle své nějaké profese (a profese politika, na kterou se simulovaně ve filmu připravují), ovládat i umění komunikace,“ říká hlas, který celým více jak hodinovým filmem provází.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová