Jak to vypadá, když k vám vtrhne exekutor? Jako smrt...

25.10.2011 11:03 | Zprávy

VIDEO UVNITŘ Už není co zabavit dlužníkům, a tak jde stát ve snaze vymoci dluh na daních či sociálním pojištění i po bezcenných věcech za stovky nebo i desítky korun. V konečném důsledku pak stát vynaloží víc na to, aby zabavené věci prodal, než kolik za ně vůbec utrží, upozorňuje deník Právo na absurditu státní mašinérie.

Jak to vypadá, když k vám vtrhne exekutor? Jako smrt...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Někteří lidé, kteří dluží státu na daních či sociálním pojištění, se dostali do situace, že jim není už co brát. A tak se jim zabavují i zcela bezcenné věci za stovky a desítky korun, upozorňuje deník Právo na současnou praxi. Jenže místo toho, aby se rovnou prodaly do vetešnictví a úřady z toho měly alespoň nějaký profit, tak se i na drobnosti organizují a vyhlašují veřejné dražby s veškerou právní a administrativní pompou.

Často se dražby vyhlašují i opakovaně, protože kdo by se na ně hrnul třeba kvůli mlýnku na maso, žárovce nebo kýčovitému obrazu za stovku. Správa a dražby těchto bazarových věcí ovšem musí mít u nás všechny právní náležitosti a musí se kvůli ní i zajistit zasedací místnost. A to daňové poplatníky ve svém důsledku stojí více, než je vůbec hodnota zabavených kusů. Dražby po daňových dlužnících zatěžují nejen finanční úřady, ale i soudy.

Jako smrt, bere vše...

Deník Právo uvádí jako příklad Václava L. z Prahy-Horních Počernic, který k letošnímu srpnu dlužil Pražské správě sociálního zabezpečení bezmála 22 tisíc korun, a tak to došlo až k soudu. Dražební vyhláška k tomuto případu, vydaná Obvodním soudem pro Prahu 9 uvádí, že „se nařizuje opětovná dražba movitých věcí." O odstavec níže, v seznamu Dražené věci, případné zájemce ale láká jen jediná položka: Obraz-krajinka, odhadní cena 300 Kč, vyvolávací cena 100 Kč.

  • TÉMA: Exekuce
  • Pro stát je prodej obrázku krajinky pana Václava L. z Horních Počernic ztrátou, i kdyby byla dražba úspěšná. Administrativní, personální a časové náklady na zpracování vyhlášení této dražby byly bezpochyby větší než hodnota obrázku. I v dražbách věcí po daňových dlužnících, vyhlašovaných finančními úřady, čekala marně na své kupce kulma na vlasy, holicí strojek za 180 korun, otvírák na víno za 80 korun, několik úsporných žárovek od 70 korun, dávkovač mýdla. A to je jen nahodilá ukázka z opakované dražby vyhlašované letos Finančním úřadem v Přerově.

    Tento článek je uzamčen

    Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Jiří Hroník

    Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

    Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

    Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

    21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

    ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…