„Součástí populární politické mytologie je dnes tvrzení, že vládu Mirka Topolánka v roce 2009, uprostřed českého předsednictví Evropské unie, položila sociální demokracie,“ píše Jiří Pehe.
Jenže ta tehdy vůbec neměla dostatek hlasů pro odstranění vlády, a to, že nakonec Topolánkův tým musel odstoupit, bylo zásluhou vládních odpadlíků. Rozhodující roli při tom podle komentátora sehrál Václav Klaus. „Byli to jeho spojenci, Tlustý a Schwippel, kdo nakonec vládu položili,“ připomíná politolog.
Právě proto prý tehdy předseda ČSSD Jiří Paroubek neměl jasný scénář, co si s krizí počít a proto se musela vést složitá jednání o vzniku Fischerovy vlády.
Pehe to přípomíná proto, že i v současné vládě se její jednotlivé složky postupně rozkládají. Ještě podstatnější však podle něj je, že se mění vztah mezi vládou a prezidentem Klausem. To je prý ovlivněno i překvapivým spojenectvím hlavy státu s Vítem Bártou, který se zbytky svých veverek odešel do opozice.
Prezident v mezidobí podpořil policejního prezidenta Petra Lessyho ve sporu s ministrem vnitra, zkritizoval zvýšení DPH a našel si několik spojenců mezi poslanci ODS. To vše začíná čím dál více připomínat rok 2009.
„Vláda má nejtěsnější možnou většinu, a stačí, aby ji při hlasování o důvěře či nedůvěře nepodpořilo několik poslanců z koaličních řad, kteří zatím hlasovali s vládou. Může se tak klidně stát opět jakoby „nedopatřením“, kdy do poslední chvíle budou všichni věřit, že pravicoví poslanci by vládu přeci nenechali padnout,“ věří Pehe.
Například pokud by se v souladu s prezidentem Klausem utrhlo několik poslanců při opakovaném schvalování daňového balíčku, s nímž chce premiér spojit důvěru, mohli bychom se neplánovaně nadát pádu vlády.
„Jisté je, že mezi poslanci ODS má opět zřetelnou pátou kolonu, která může v podstatě kdykoliv vládu položit,“ uzavírá Jiří Pehe.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav