„Jako věřící člověk jsem přesvědčena, že to, co někdo ukradne, musí tomu okradenému vrátit,“ říká herečka Jiřina Jirásková, která se hlásí k tomu, že podepsala petici za církevní restituce. „Jsem šťastná, jak to dopadlo. Nikdy nepodepisuji nic, o čem nejsem přesvědčena, že je to prospěšné,“ řekla deníku Blesk.
Na jeho stránkách hájil miliardy církvím i poslanec Petr Gazdík z TOP 09, který tvrdil, že stát na restitucích nakonec dokonce vydělá. A obávat se prý nemusí ani daňoví poplatníci. „Vyrovnání s církvemi je rozloženo do tak dlouhé doby, že nebude pro státní rozpočet znamenat okamžitou zátěž,“ ujišťuje předseda poslanců TOP 09.
I podle šéfredaktora deníku Blesk Petra Šafra je rozhodnutí poslanců ze středeční noci dobré nejen pro církve, ale i pro občany. Podle něj je třeba vracet, co bylo ukradeno, což je součást elementární spravedlnosti. A s toou nelze čekat, až snad někdy budeme v lepší ekonomické situaci.
Církvím se navíc vrací jen část toho, o co přišly. A může to přispět k rozvoji venkova a obcí. Vyčítat tak prý lze jen to, že restituce přišly příliš pozdě.
Podobně se na to dívá i ministr financí Miroslav Kalousek, který po schválení zákona ve sněmovně uvedl: „Mám pocit obrovského naplnění spravedlnosti. Sice pozdě, ale přesto se to podařilo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav