Kalousek a Nečas vedli národ k přehnané šetrnosti. A takto to prý dopadlo

05.09.2012 10:16 | Zprávy

Analytička Lidových novin Lenka Zlámalová se zamýšlí nad urputnou doktrínou šetření, která je podle ní stejně nebezpečná, jako přehnané dluhy. Současná krize byla podle ní způsobena jednoznačně nerozumným zadlužováním, které se politikům vymklo z rukou.

Kalousek a Nečas vedli národ k přehnané šetrnosti. A takto to prý dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Jenže to vyvolalo opačný extrém a kolem roku 2010 začaly být dluhy považovány za něco z podstaty špatného, nebezpečného, až nemorálního. U nás na téhle ambici vyrostla celá jedna politická strana, s touhou ovládnout pravou část politického spektra. Tématu se chytnul i premiér, pro kterého je očividně asketismus přirozeností a v politice by těžko hledal věrohodnější téma.

„V šetřícím diskursu se ale bohužel přestalo rozlišovat. Dluh a úvěr jsou vydávány za obecně špatnou věc,“ píše Zlámalová. Navíc se podle ní kvůli srozumitelnosti pro občany začaly míchat dohromady půjčky na běžný provoz s úvěry na investice, bez kterých si těžko lze představit podnikání a prosperitu.

V takové atmosféře je podle ní logické, že lidé se stáhnou, přestanou utrácet a peníze si raději uspoří. A premiér jejich chování ještě chválí jako rozumné a zodpovědné. Jenže tato sázka na jistotu má svou cenu. Uložené peníze jsou mimo oběh a nenechávají vydělat nikomu jinému.

Pokud se z šetrnosti stane dogma, dostává se ekonomika do začarovaného kruhu. „Je to společnost, kde se nemluví o podnikavosti, tvořivosti, zdravé míře rizika,“ píše. Démonizace dluhů prý vede k tomu, že lidé přestanou věřit, že se jim v budoucnu může dařit lépe než dnes.

Nejvyspělejší civilizace podle analytičky vždy dokázaly citlivě využívat úvěry. A ani fatální situace v podobě bankrotu obvykle v případě státu není tak osudová jako při bankrotu rodiny. Spíše bývá příležitostí k novému začátku.

Proto je podle ní démonizace dluhů stejně nebezpečná, jako když jsme na nich přehnaně závislí. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…