„Česko má obrovskou ostudu. Na vině je ministr Blažek. Osobně mi řekl jeho první náměstek Daniel Volák, že úmluva o uprchlících jako mezinárodní dohoda pro nás není závazná, tak kde to jsme,“ zlobí se nad vydáním Alexeje Torubarova do Ruska lidsko-právní aktivistka Hana Demeterová, ředitelka sdružení Pomoz jednomu člověku. Kauzou se zabývala od samého začátku a ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi dokonce poslala knihu plnou faktů a případů lidí mučených či zavražděných v ruských věznicích.
Frajer Kalousek
Ač byla Demeterová v ostatních kauzách, kdy Rusko požádalo o vydání svých občanů, kteří v Česku žádali o politický azyl, úspěšná, případ Torubarov dopadl špatně. Na počátku května byl tento bývalý restauratér vydán zpět do Ruska. „Zemřela mi maminka a různé podpásové intriky kolem případu jsem nestačila korigovat a hlídat. Prostě se to nepodařilo,“ říká pro ParlamentníListy.cz smutně. Alexej Torubarov je nyní podle aktivistky už dva týdny ve vězení ve Volgogradě, kde je prý mučení na denním pořádku. Prý tam třeba jednomu vězni přibili nohy hřebíky k podlaze.
„Kalousek je frajer. Měl minuty na to, aby něco udělal a tak se to pokoušel řešit po svém. Politické body z toho vytřískat nemohl, protože mu bylo jasné, že šlape do měkkého. Jsem přesvědčena, že mu šlo v tomto případě o člověka a alespoň zmírnění ostudy Česka, když takhle opravdu svinsky vydalo Torubarova do Ruska,“ doplňuje.
Kniha (ne)mocných
Kauzou se zabýval i právník Milan Hulík. „Motivy mých lidsko-právních aktivit jsou jednoznačné, chci se stát ministrem spravedlnosti,“ řekl Demeterové nedávno výše jmenovaný právník v nadsázce ohledně případu, v němž má prý na hlavě ministr spravedlnosti Pavel Blažek celou horu másla. Ve svém oficiálním vyjádření na ParlamentníchListech.cz prý Blažek nehorázně lže.
Občanské sdružení Pomoz jednomu člověku vydalo o rodinných hrůzách Torubarových celou knihu Metody (ne)mocných, v níž jsou jednotlivé dokumenty. Na titulní stránce knihy s podtitulkem Vzkaz českým soudcům od těch, které posílají zpět do Ruska, jsou někdy dost drastické fotografie mužů, které zcela aktuálně zavraždili tamní policisté nebo vězeňští dozorci. Nechybí mučení, uřezaná hlava či znásilnění láhví od šampaňského. Knihu dostala řada soudců, státních zástupců a poslanců, aby si sami udělali obrázek. A před necelými třemi měsíci ji dostal i Blažek, o čemž svědčí dokument na stránkách zmíněného sdružení. Poslední rozhodnutí v kauze Alexeje Torubarova totiž vydal Ústavní soud a rozhodl o jeho vydání zpět do Ruska, přičemž Blažek tomu dal zelenou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský