Kalousek navrhuje zvýšení daní živnostníkům. Nečas je prý proti

07.02.2013 18:24 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Premiér Petr Nečas ve středu slíbil, že se již nebudou měnit a zvyšovat daně. Ministr financí Miroslav Kalousek vzápětí reagoval s tím, že nic takového na vládě neslíbil. ParlamentníListy.cz mají k dispozici návrh zákona (včetně důvodové zprávy), který je v mezirezortním připomínkovém řízení, který má zvýšit daně osobám samostatně výdělečně činným z 15 na 19 procent.

Kalousek navrhuje zvýšení daní živnostníkům. Nečas je prý proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas s Miroslavem Kalouskem

Ohledně otázky daní vznikl ve vyjádřeních premiéra a ministra financí určitý rozpor. Premiér po jednání kabinetu totiž slíbil, že se daně během letošního a příštího roku zvyšovat nebudou.

Hot a čehý

„Vláda si je plně vědoma toho, jaké problémy byly způsobeny podnikatelskému sektoru na konci loňského roku, kdy až do Vánoc nebylo jasné, jaké budou sazby daně z přidané hodnoty v letošním roce,“ uvedl předseda vlády s tím, že s daněmi další dva roky hýbat nebude.

Jeho vyjádření ale poněkud zpochybnil ministr financí Miroslav Kalousek. „Na vládě žádné takové rozhodnutí nepadlo,“ řekl v České televizi Kalousek.

Zrušení superhrubé mzdy. Nová sazba 19 procent. I pro OSVČ

A patrně se zdá, že Kalousek ví, o čem hovoří. Ministerstvo financí totiž přišlo s návrhem zákona o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva hmotného a dalších souvisejících změnách, který má zrušit superhrubou mzdu.

V důsledku toho byla v návrhu zákona nastavena sazba daně z příjmů fyzických osob na 19 procent. U osob platících daň ze závislé činnostii (většinou zaměstnanců) by to být problém neměl, ale jelikož OSVČ superhrubou mzdu nemají, zvýšily by se jim daně z 15 na 19 procent.

Slovo premiéra platí: daně se už zvyšovat nebudou

ParlamentníListy.cz oslovily ministra financí Kalouska, zda má pro svůj návrh podporu koaličních partnerů a premiéra. "Tento zákon byl podepsán prezidentem republiky a je platnou součástí našeho právního řádu od roku 2012. Teď je čistě jenom otázka jeho účinnosti, zda nastane od 1.1. 2014, či od 1.1. 2015. O tom bude ještě vláda jednat. Ale už nemůže jednat o tom, zda tomu tak bude, nebo nebude, protože ten zákon je schválen a je platnou součástí našeho právního řádu," řekl ParlamentnímListům.cz Miroslav Kalousek.

Redakce rovněž oslovila premiéra Petra Nečase, zda návrh ministerstva financí na zvýšení daní živnostníkům podporuje. Zástupce tiskového mluvčího vlády Jakub Stadler ParlamentníListy.cz odkázal na středeční vyjádření premiéra. "Pan premiér je nyní v Bruselu. Platí to, co pan premiér řekl po jednání vlády," řekl redakci Stadler.

Premiér mimo jiné řekl: „Jsme si plně vědomi toho, jaké komplikace to způsobilo podnikatelským subjektům. Nyní se vláda na můj návrh přiklonila k postoji, že v následujících dvou rozpočtových letech, to znamená v roce 2013 a 2014, již v zájmu stability podnikatelského prostředí nebude hýbat daněmi."

Šťastný: Pokud by vláda zvýšila daně, nemá právo na existenci

Se stejným dotazem redakce oslovila i ministry ODS: ministra průmyslu Martina Kubu, ministra dopravy Zbyňka Stanjuru, ministra životního prostředí Tomáše Chalupu a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Podobně redakce oslovila i ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského z LIDEM. Bez reakce.

"Podporuji premiéra Petra Nečase v tom, že by se daně již neměly zvyšovat. Již jednou jsem v rozporu se svým přesvědčením ustoupil, ale už to neudělám. Pokud by Nečasova vláda zvýšila ještě nějaké nové daně, ztrácí mou podporu a nemá podle mě už právo na existenci," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec ODS Boris Šťastný, který byl odpůrcem zvyšování DPH a dalších daní, i když vládu nakonec podpořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…