Máme nejnižší složenou daňovou kvótu v Evropě, uvedl nedávno předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a vzápětí dodal, že v okamžiku, kdy jeho strana převezme moc, zvýší podíl této kvóty na hrubém domácí produktu o tři až čtyři procenta. Jinak se prý Česká republika nezbaví deficitu.
Daňová progrese a nový daňový systém, to je plán ČSSD
Připomeňme, že složená daňová kvóta vyjadřuje podíl všech daní a příspěvků na sociální zabezpečení a cla na hrubém domácím produktu. Ta se v loňském roce pohybovala pod pětatřiceti procenty, když sto procent je zmíněný HDP. Pro příští rok pak ministr financí Miroslav Kalousek slíbil její pokles na 34,5 procenta.
Sobotka ještě poznamenal, že bude „nutné změnit celý daňový systém, zavést progresivní daň pro fyzické osoby a vyšší sazbu daně z příjmu pro velké firmy".
Vezmou z kapes až 160 miliard korun
Co představují Sobotkou zmíněná čtyři procenta ParlamentnímListům.cz přiblížil ministr financí Kalousek. „Jedno procento složené daňové kvóty je v letošním roce devětatřicet miliard korun. To znamená, že jestliže někdo chce zvýšit tuto daňovou kvótu o tři až čtyři procenta, tak chce zdaněním vytahat lidem z kapes o 120 až 160 miliard korun ročně víc,“ konstatoval ministr.
Vzhledem k tomu, že má sociální demokracie v plánu ulevit důchodcům a nízkopříjmovým skupinám s tím, že levnější by měla být spotřeba – tedy nižší spotřební daň - je vcelku jasné, že peníze se budou hledat zejména u daňových poplatníků.
Oni zdražují práci, já spotřebu
„Samozřejmě, že čím vyšší míra přerozdělování, tím vyšší brzda růstu. Zvlášť když se to bude odehrávat na odvodech, které zdražují pracovní místo a zvlášť kvalifikované pracovní místo. Daňová struktura je u nás taková, že nejvíce zatížená je lidská práce, což v okamžiku, kdy bojujeme s nezaměstnaností, je trochu složité,“ konstatoval Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk