Klaus odvolal ministra Pospíšila

27.06.2012 9:52 | Zprávy

Prezident České republiky Václav Klaus dnes odvolal z funkce ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila. Učinil tak na návrh premiéra Petra Nečase. Ten své rozhodnutí zdůvodnil tím, že dosavadní šéf resortu nezvládl úřad manažersky a rozpočtově, spekuluje se však, že jde o zástupný důvod. Ve skutečnosti prý mělo jít o to, aby Pospíšil nestihl jmenovat nového vrchního státního zástupce v Praze.

Klaus odvolal ministra Pospíšila
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Prezident Václav Klaus odvolal na návrh premiéra Petr Nečase z funkce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. „Má důvěra ve schopnosti pana Pospíšila manažersky a rozpočtově zvládnout resort klesla pod bod mrazu. Rozpočtovou kompetenci ministrů považuji za jejich klíčovou kompetenci. Jestli není schopen ji naplnit, učiňuji tyto kroky,“ prohlásil ve zdůvodnění svého kroku předseda vlády Nečas.

„Všichni ministři dělají bolestivé kroky, on ale požádal o navýšení rozpočtu u svého resortu,“ burácel premiér a dodal, že do konce roku měla prý přijít od Pospíšila ještě další žádost. „Mám ke všem členům vlády stejný metr, a to, že je v ní někdo z ODS, neznamená, že bude mít nějaká privilegia,“ zopakoval Nečas, že požaduje rozpočtovou kázeň všech členů vlády. „Celkový rozpočet by byl kvůli němu vyšší, než schválený rozpočet pro další rok,“ kritizoval Pospíšila premiér.

Boj proti justiční mafii zašel příliš daleko

Podle Nečase byla napjatá už úterní schůze vlády, která se zabývala přípravou rozpočtu. Pospíšil chtěl přidat peníze Vězeňské službě. „Musel jsem na některé ministry velmi výrazně zvýšit hlas a říci jim, že pokud materiál nepodpoří, že je odvolám. Proti výši rozpočtové kapitoly může ministr hlasovat jen svou rezignací,“ uvedl premiér, že hlasování musí být jednomyslné a kdo nesouhlasí, musí odejít, jako tomu bylo v případě bývalého ministra školství Josefa Dobeše.

Pospíšil o svém odvolání dopředu nic netušil a dozvěděl se o něm až dnes ráno na schůzce s premiérem, který mu sdělil výhrady k rozpočtu Vězeňské služby i jeho odvolání. Spekuluje se o tom, že skutečným důvodem odvolání bylo, aby Pospíšil nestihl jmenovat nového vrchního zástupce v Praze. Tuto pozici nyní opouští Vlastimil Rampula. „Boj proti justiční mafii zašel příliš daleko,“ reagoval na Pospíšilovo odvolání pro ParlamentníListy.cz předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Pospíšil, ani jeho náměstek odvolání komentovat nechtěli

Jiří Pospíšil je tak po Pavlu Drobilovi druhým místopředsedou ODS, který za necelé dva roky fungování musel Nečasovu vládu opustit. A to se ještě stahovala mračna nad třetím místopředsedou nejsilnější vládní strany Alexandrem Vondrou kvůli kauze ProMoPro. „Pan Pospíšil je profesionál a myslím, že budeme schopni dál spolupracovat ve vedení ODS,“ neobává se Nečas, že by to mělo ve vedení strany po tomto bleskovém odvolání Pospíšila začít skřípat.

„Omlouvám se, zatím komentovat nic nebudu. Počkám na tiskovou konferenci pana premiéra,“ prohlásil ještě předtím pro ParlamentníListy.cz odvolaný ministr Jiří Pospíšil. Vyjádřit se nechtěl ani první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. „Nezlobte se, ale nic komentovat nebudu,“ nebyl v reakci pro ParlamentníListy.cz Volák ani trochu sdílný.

V politice od osmnácti, ministrem ve třiceti

Jiří Pospíšil ukončil v roce 1999 studium na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a v roce 2002 získal titul JUDr. V politice začal být aktivní už od svých osmnáctin, když v roce 1994 vstoupil do ODA. V roce 1998 pak přešel do ODS. O čtyři roky později se stal poslancem. Od července 2010 byl ministrem spravedlnosti v Nečasově vládě, tuto funkci zastával už v období 2006 až 2009 v kabinetech Mirka Topolánka.


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…