Hned v úvodu svého projevu prezident zalitoval, že na pravidelném každoročním shromáždění před Hlávkovou kolejí vídá stále stejné tváře. Podle něj je to smutná ukázka nezájmu mladé generace o významné milníky naší historie.
To prezidenta přimělo k ostrému vystoupení proti současné „informační společnosti“. „Současná informační společnost je spíše orwellovský název,“ povzdechl si prezident. Podle něj současná záplava různorodých informací vytváří spíše neinformovanou společnost. „Nestrukturovaná a nesrozumitelná záplava informací vytváří rychlou informační dálnici, vedoucí do zapomnění,“ poznamenal prezident.
Druhým důvodem, proč nám v současnosti chybí hrdinství, jímž se mohli chlubit naši předkové, je podle něj politická korektnost, která odrazuje od konzistentních názorů, za kterými by si lidé mohli trvale stát a hájit je. Takové konzistentní názory se totiž podle něj mohou vymykat tomu, co je momentálně považováno za korektní. „Politická korektnost tak vede ke společnosti gest, nikoliv činů a konzistentního jednání,“ varoval Klaus.
Následně v připomínce popravy studentských vůdců a uzavření vysokých škol v roce 1989 připomněl, že nesmíme zapomínat na příčinnou souvislost historických dějů. „Musíme rovněž odlišovat excesy jedinců od oficiální státní politiky,“ uvedl. Podle něj je rozdílem, pokud politický systém barbarské činy odsuzuje, nebo schvaluje a iniciuje.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav