Na stránkách Reflexu Pečinka píše, že volební tábory pravice a levice jsou ustavené už od roku 1992 a přebíhá mezi nimi relativně málo voličů. Rozdílné výsledky vznikají tím, že v některém táboře zůstane větší množství otrávených voličů doma, nebo tím, že v jedné z částí spektra voliči volí místo zavedených stran nějakou nově sestavenou, alternativní kandidátku.
„Nikdy se však nestalo, že by voliči z jednoho tábora masově dezertovali do druhého, a tím by přepsali politickou mapu Česka,“ myslí si Pečinka.
Nízká účast u voleb je podle něj klíčem k výsledkům letošních krajských voleb. Oslavovaní komunisté v nich získali 540 tisíc hlasů, což je zhruba stejně (když připočteme Prahu, kde se nevolilo), jako v roce 2010. Komunistům tak stačilo oprášit svou voličskou základnu.
Tradiční voliči pravice k volbám nepřišli, protože byli znechuceni vládní politikou a skandály na všech úrovních. Voliči levice byli zodpovědnější. To si Pečinka vysvětluje tím, že tyto voliče primárně zajímá přerozdělování veřejných peněz a když jim to někdo slíbí, jsou schopni přehlédnout i korupci velkého rozsahu. „Ve stylu: Jen ať kradou, jen když nám také něco hodí,“ usuzuje komentátor. Nejlepším příkladem jsou prý výsledky ČSSD ve Středočeském kraji.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav