Bývalý prezident na webu klaus.cz přirovnal zvolení papeže Františka ke zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem. Obamovo zvolení mu připomínalo soumrak tradiční bílé, protestantské Ameriky, zatímco argentinský kardinál na papežském stolci symbolizuje konec staleté evropské převahy v katolické církvi.
První kroky nového papeže podle Klause jednoznačně potvrzují, že dochází ke skutečně významné změně. Latinskoamerický jezuita si prý na papežský stolec přináší vizi radikálně levicové „církve osvobození“ a všeobecné protikapitalistické atmosféry. Zatímco jeho konzervativní předchůdci považovali za poslání papežské mise uspokojení každého jedince bez ohledu na jeho sociální status, papež František dává najevo preferenci chudých, slabých a nemocných.
„I papež má být jenom jedním z nás, prvním v čele církve sloužící potřebným. Jedině to prý může zastavit slábnutí a rozklad církve v moderní společnosti. Jako bychom k tomu slyšeli slavné obamovské 'Yes, we can',“ posmíval se Klaus. Podle něj se zdá, že i církevní konkláve vyslyšelo politickou objednávku a přidalo se k levicové vlně, která dnes ovládá svět.
Později doplnil, že papežova prezentace jako pokorného a chudého muže, který si zvolil jméno podle Františka z Assisi, mu je velmi podezřelá. „Zejména kázání o korupci (to umí i náš pan Janeček), ale je mi podezřelá i papežova hra na chudobu,“ napsal Klaus na web Protiproud, který provozuje jeho někdejší hradní vicekancléř Petr Hájek.
Halík: Čím méně bude Klausů, tím lépe
Na jeho slova zareagoval teolog Tomáš Halík, který je dlouhodobě znám svým nesouhlasem s Václavem Klausem. Podle něj prezidentův útok jen ukazuje, jak odlišnou má od nového papež mentalitu a hodnoty. „Stačí srovnat jejich způsob vystupování a jednání s lidmi - pokornou laskavost Františkovu a arogantně a namyšleně vystrčenou bradu Klausovu,“ připomněl Halík na serveru Lidovky.cz.
Pak dodal, že vzhledem k tomu, jaké lidi Klaus vždy označoval za své nepřátele a kterými se naopak obklopoval (vypočítává „nejlepšího primátora“ Béma, talentované ministry Bártu a Dobeše, geniálního novináře Adama Bartoše a zasloužilého národovce Ladislava Bátoru), je jeho kritika vlastně jen potvrzením, že tento odvážný, pokorný a hluboce lidský papež je oprávněně v církvi i daleko za jejími hranicemi znamením velké naděje. Pak dodal, že až bude na rozhodujících místech více Františků a méně Klausů, bude na světě lépe.
Ani předseda KDU- ČSL Pavel Bělobrádek se nedivil, že Klaus se k novému papeži vyjádřil. Tento salónní ekonom totiž podle něj komentuje úplně vše. Ani jeho negativní názor na papeže jej nepřekvapuje. „Je to v duchu: Kdo v Čechách neukradl velký majetek, nemá pro pana Klause význam a je mu podezřelý,“ myslí si předseda lidovců.
Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub s Klausem rovněž nesouhlasí. Ten o papežovi prohlašuje, že „jeho gestům a slovům nasloucháme s důvěrou a radostí. Vnímáme je jako nový důležitý impuls, nikoliv jako pokryteckou hru.“ Klausovi připomněl, že nový papež skutečně žil celý život skromně, takže se v jeho případě skutečně nejedná o žádné předstírání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav