Velmi radikálně se vyjádřil například fotograf z Pardubic Pavel Šmíd. Podle něj měl Pavel Vondrouš raději hodit prezidentovi na hlavu dort, tím by jej prý zesměšnil mnohem víc. „Znevažování všech institucí je podle mě krok vpřed,“ myslí si. Podobně smýšlí například i brněnský aktivista Matěj Hollan: „Znevažování prezidenta mně osobně nevadí, sám si současného prezidenta nijak nevážím.“
Zajímavou sondu do prezidentské duše předestřel psycholog Jan Lašek: „Je pravděpodobné, že pan prezident jako osobnost se specifickými rysy sebepohledu v incidentu mohl spatřit historicky tragický moment, i když k tělesné újmě nedošlo,“ soudí.
Většina dotázaných však znevažování prezidentské autority kritizovala. „Znevažování autority prezidenta musí přece vadit každému, je to zástupce země u nás i ve světě,“ vyjádřil se bývalý hokejista Pavel Richter. Autoritu hlavy státu obecně obhajovali spíše respondenti z řad sportovců nebo podnikatelů, naopak umělci se o ní vyjadřovali spíše pochybovačně a neuctivě. Názor, že prezident se znevažuje především sám, mezi nimi dominoval.
Ohledně hodnocení chrastavské „střelby“ někteří zastávali názor, že se skutečně o atentát jednalo. „Jestliže na hlavu státu vytáhnu zbraň, je to atentát,“ říká plzeňský architekt Jan Soukup. Naopak Režisér Břetislav Rychlík poznamenal, že pokud by se o atentát jednalo, byl by prezident už po smrti.
Sládek jihlavského pivovaru Jaromír Kalina se pak vyjádřil pregnantně: „Pan profesor Klaus sklízí to, co zasel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav