Protlačit zákon o církevních restitucích byl podle úspěšného českého podnikatele Jiřího Zelenky z Mostu a mecenáše severočeského politického hnutí poslední hlavní cíl současné vlády. „Po tomhle se už může klidně rozpadnout. Jestli se pánbíčkářům vyplatí 150 miliard korun, tak to je pro mě absolutní tunel peněz,“ řekl ParlamentnímListům.cz doslova a předpověděl: „Důsledkem tohoto okradení bude, že do deseti let uvidíme definitivní likvidaci církve.“
- TÉMA: Miliardy pro církve
Utři nos! To je holt život, což ví i má babička
Pokud už se mají duchovním institucím navrátit majetky, pak ať je to jen to, co se vrátit dá. Prostě přebírat, ne darovat vše bez ladu a skladu. „Pokud se to prakticky vrátit nedá, protože na tom třeba stojí panelový dům nebo silnice, tak to se prostě nevrátí. Ale rozhodně ne ještě aby se dotovali penězi,“ říká striktně úspěšný byznysmen, který to polopaticky osvětluje na příkladu své vlastní podnikající babičky, která vlastnila obchod. „Přišli Sověti, osvobodili nás, o krámek přišla, nikdo jí nic nedal, ale to je život. Prostě se tak stalo. A to je i případ církve – jestli někdo přišel a té církvi to zabavil, tak je to to samé a prostě není možné někdy napravit křivdy zcela,“ je raz dva hotov s otázkou majetku církve.
Kdo zvedne ruku, je zločinec?
Křivdy podle něj nejde revanšovat jedna ku jedné. Proč by na to navíc měli doplatit současní lidé, ptá se. „Vůbec nechápu, proč by dnes měli obyčejní lidé dát víc než průměrný plat, aby vyplatili tuhle záležitost! Je to absolutní zlodějna této vlády!“ rozhořčuje se a dodává: „Ale jestli to je řízené, je to systém organizovaného zločinu, pak to samozřejmě udělají.“ Pokud prý totiž něco ovládá gangster, tak to pak vypadá tak jako u nás.
Správně počítat umí oproti nám v Německu
Vzor férového financování církve by si přitom Češi mohli vzít hned od německých sousedů. „Kdo chce platit na církve, dává jedno procento ze mzdy. Když nechce, jde k soudu a ukončí to. Mám kamaráda, který to tak udělal,“ popisuje ParlamentnímListům.cz stručně. Takový systém by podle něj byl spravedlivý, zvláště v zemi, kde církev reprezentuje kolem pouhých dvou procent občanů. Zejména tehdy, kdy peníze nejsou, je podle jeho mínění neadekvátní nesmysl, aby 98 procent obyvatel platilo dluhy minulosti, a to ještě ve prospěch komunity, která dosahuje dvouprocentního zastoupení obyvatel této republiky a jak je vidět z petiční akce některých křesťanů, ani celá ta dvě procenta nepovažují způsob restitucí za morální či nezbytný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš