Národe, tihle poslanci odmítají spláchnout 250 miliard do Řecka

20.09.2011 6:14 | Zprávy

V Poslanecké sněmovně by se na schůzi, která začíná v úterý, mohlo hlasovat o tom, zda Česká republika v budoucnu, v okamžiku přijetí eura, poskytne 10 miliard eur, tedy zhruba 250 miliard korun, do evropského finančního záchranného mechanismu (ESM). Ten má pomoci krachujícím státům eurozóny typu Řecka. Řada poslanců má však s takovým závazkem problém. Tito zákonodárci jsou především z ODS.

Národe, tihle poslanci odmítají spláchnout 250 miliard do Řecka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek ve sněmovně

O co jde? Vláda předložila oběma komorám parlamentu ke schválení souhlas s ratifikací Rozhodnutí Evropské Rady z 25. března 2011, kterým se mění Smlouva o fungování EU (článek 136). Necelý rok po složitém dojednání tzv. Lisabonské smlouvy se mají pravidla fungování EU opět měnit, konkrétně v souvislosti s dluhovou krizí v eurozóně.

Více: Miloslav Bednář: Proč máme v září parlament


Závěry Evropské rady z 25. března 2011

Změna smlouvy má EU umožnit zřízení mechanismu pro dotování a úvěrování států eurozóny neschopných hradit své závazky (takzvaný ESM, Evropský mechanismus stability). Podle závěrů Evropské rady má být účast v tomto mechanismu povinná pro všechny budoucí členy eurozóny včetně České republiky, čímž by byl náš stát zavázán přispět do systému zhruba 250 miliardami korun. Navíc o vstupu do eurozóny nerozhoduje Česká republika, nýbrž orgány Bruselu a dle primárního práva EU náš stát euro přijmout musí.

Podrobně zde: Česku hrozí ztráta 250 miliard. Senátoři chtějí zablokovat Lisabon


V Závěrech Evropské rady z 25.3.2011 se mimo jiné píše: „Stát, který se stane členem eurozóny, se v důsledku stane členem Evropského mechanismu se všemi právy a povinnostmi."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…