Majetkové vyrovnání s církvemi podle Nečasova textu pro MF DNES rezonuje ve společnosti už dvacet let a díky tomu proběhla neobyčejně široká diskuse. V ní někteří nahlížejí na církve gottwaldovskou optikou jako na nepřítele lidu. U komunistů to nepřekvapí, ale u sociálních demokratů to premiéra zklamalo.
Nepřirozený stav podle něj vznikl tím, že v padesátých letech došlo k masovému zcizení stomiliardových hodnot. Komunisté se zmocnili velké části církevního majetku, aniž by potřebovali za nutné ošetřit si své vlastnictví i právně. Proto nyní musíme tuto právně nekorektní situaci řešit.
„Jsme poslední zemí bývalého východního bloku, která vypořádání církevního majetku ještě neprovedla. Přitom to ukládá i legislativa z počátku devadesátých let, která předpokládá toto vyřešení.
Současný stav je pro stát nevýhodný. Musí církevní hodnostáře platit jako státní úředníky, přitom jejich počet neustále roste. Církevní majetek je přitom už podle legislativy z devadesátých let zablokován a není s ním možné nakládat.“
Premiér závěrem vyjádřil i naději, že církve budou s majetkem hospodařit lépe, než stát. „Na místě chátrajících staveb umožní vznik řady obecně prospěšných zařízení, například hospiců, tradičně provozovaných církvemi,“ myslí si. Po všech službách, které církev tradičně provozuje, je podle něj v české společnosti vysoká poptávka.
Proto je nezbytné současný provizorní stav konečně vyřešit.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav