Premiér Petr Nečas v posledních dnech velmi tvrdě tlačil na rebelující poslance své strany. Na sjezdu své strany je vyšachoval ze všech stranických orgánů, a ve sněmovně jim podle Lidových novin vyhrožoval vyloučením ze strany. A úspěch se dostavil. Tomáš Úlehla a Jan Florián se nakonec stranické vůli podřídili a Petr Tluchoř s Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou navečer oznámili, že opouštějí Poslaneckou sněmovnu.
Premiér tak dokázal zpacifikovat stranickou opozici a vláda má znovu naději, že ve sněmovně bude moci prosazovat své návrhy. Podle Lidových novin může vláda nyní získat až 105 hlasů. Se třemi novými loajálními poslanci, kteří vystřídali odstupující rebelské trio, má ODS znovu 50 poslanců, dalších 41 přidá koalici TOP 09 a osm poslanců má koaliční benjamínek LIDEM. Kromě těchto 99 poslanců má koalice k dispozici hlas Milana Šťovíčka, v úterý vyloučeného z Věcí veřejných, který v poslední době hlasuje s vládou. Další hlasy se koalici nabízejí od Josefa Dobeše, který svým jednoznačným vystoupením zcela zpřetrhal vazby s VV, a dva další poslanci- Davíd Kádner a nově i Miroslav Petráň- prý také uvažují o přeběhnutí do vládního tábora. Další hlasy může koalici přinést někdo z trojice vystoupivších členů ODS- Michal Doktor, Pavel Bém a Radim Fiala.
To nabízí koalici slušné vyhlídky například i na přehlasování prezidentského veta k druhému pilíři penzijní reformy. A ani si nemusí dělat hlavu s tím, že Boris Šťastný tradičně odmítá hlasovat „proti prezidentovi“, tedy pro přehlasování veta.
Je však otázkou, jak moc bude koalice pevná reálně. Podpora Milana Šťovíčka je podmíněna zachováním limitů pro těžbu uhlí (je to klíčové politické téma starosty Litvínova), Josef Dobeš a další bývalí „véčkaři“ také mohou být nevyzpytatelní, a i další „nezávislí“ poslanci si nejspíš budou vědomí své ceny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav