Nečasův muž Joch: Pánové z Holešovské výzvy, máte fašistické představy

16.04.2012 6:21 | Zprávy

Holešovská výzva po několika měsících poodhalila své představy na změnu. Požadavky nespokojenců tak konečně vyšly najevo v konkrétnějších obrysech. Je to naivita, nezkušenost a často protiústavnost směřující k diktatuře. Těmito slovy alespoň program hodnotí známé pravicové osobnosti, poradce premiéra Roman Joch, a předseda Akce D.O.S.T. a prezidentu Klausovi blízký Michal Semín.

Nečasův muž Joch: Pánové z Holešovské výzvy, máte fašistické představy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Celostátní konference občanských iniciativ, hnutí, sdružení a jednotlivých občanů

Nahlédneme-li Holešovské výzvě více pod pokličku, můžeme se například dočíst, že po jejich „převzetí moci“ projdou všechny politické strany mimo jiné přísným morálně-etickým auditem, budou se konat referenda u všech zákonů, vyjma těch, jež se týkají bezpečnostních otázek, ministry budou prý vybírat profesní agentury za přítomnosti uznávaných osobností.

V parlamentu by také podle nich měli zasedat zástupci občanů, které budou vybírat voliči jednotlivě, nikoli z nabídky politických stran. Holešovská výzva navíc prý lidu vrátí všechno, co mu bylo ukradeno.

Redakce ParlamentníchListů.cz požádala o komentář a hodnocení těchto požadavků dva známé „pravičáky“, Michala Semína a Romana Jocha.

Referenda ke všemu? Pozor, žijeme v mediokracii

U plánu konat ke každému zákonu referendum je podle šéfa Akce D.O.S.T. Michala Semína třeba mít na zřeteli, že žijeme v mediokracii, což znamená, že problémy a otázky dnes prý nastolují média, nikoliv politici. „A budou to i média, která budou víceméně rozhodovat o tématech případných referend a jejich výsledcích,“ míní Semín.

„Ke každé činnosti by měl člověk být alespoň v určité míře způsobilý, což samozřejmě neznamená, že poslanci v zastupitelské demokracii jsou vždycky odborně způsobilí, ale pro politickou činnost se alespoň nějakým způsobem potřebují připravit,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz požadavek na konání referend ke všem zákonům.

Kdyby lidé měli rozhodovat o většině zákonů na základě referend, tak podle Semína běžným lidem chybí znalost materie, aby dokázali zodpovědně rozhodovat. A také v situaci, kdy by někdo chtěl přes veřejné mínění prohlasovat určitá témata, skrze média tím prý dokáže lidi dostat na svoji stranu. „Žijeme v době, kdy média v politice hrají rozhodující roli, kdy tu politiku nehlídají, ale řídí,“ doplňuje k tomu konzervativec.

Zmiňuje také, že v zastupitelském systému je nějaká možnost pro určité autonomní politické rozhodování na základě odborné způsobilosti. „V případě přímé demokracie to není téměř možné, pokud třeba ty otázky nejsou vymezeny tak, aby jim lidé mohli rozumět. Nicméně celý ten program Holešovské výzvy je plný požadavků, které si vzájemně odporují. Třeba požadavek, aby stát řídili odborníci, ale o zákonech budou hlasovat lidé, kteří tomu většinou nemusí rozumět,“ obává se možných následků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…