„Jak dlouho vydrží vláda, poznáme v nejbližší době, protože bude záležet na poslancích, jejichž názory jsou takzvaně „na hraně“, říká poslanec Rudolf Chlad. „Nevidím do hlavy těm, kteří by eventuálně odešli před hlasováním, nebo se jinak nezúčastnili.“
Koaliční složení, které je teď, musí být podle něj podstatně zodpovědnější, než bylo dříve za stavu 118 nebo 115 mandátů. Věří však, že by právě ta odpovědnost mohla poslance pevněji semknout. „Kdybych věděl, že je to nanic, že je to jen prodloužení nějaké vládní agónie, nezvedl bych pro to ruku,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. „Myslím ale, že by to za zvýšeného pocitu odpovědnosti mohlo fungovat,“ dodal.
Nemusíme být ve všem jednotni. Zásadní kroky a zákony by měli podpořit všichni, kteří s nimi šli do voleb
Podle Chlada není nutné, aby všichni hlasovali stejně ve všech případech. „Důležité je, aby ty zásadní věci, k nimž jsme se přihlásili od počátku, měly naši jednoznačnou podporu,“ konstatuje poslanec. Domnívá se, že by za těchto okolností toto složení mohlo být i pevnější, než ta původní sestava v počtu 118.
Za největší mezníky, které by měly potvrdit spolehlivé fungování vlády, považuje Rudolf Chlad zákon o církevních restitucích a důchodovou reformu, která je podle něj také „na hraně“. „Projdou-li tyto zákony, mohla by vláda ty dva další roky vydržet a pracovat,“ konstatuje poslanec.
Dalším mezníkem by ale podle něj mohly být krajské volby. „Jak nám řekl pan kolega Bohuslav Sobotka, lidé nám dají o volbách vědět, co si o nás myslí a jaký mají názor."
Je naprosto nezbytné zlepšit komunikaci. Lidé mají právo vědět a rozumět, jak to doopravdy myslíme
Nesouhlasné mínění veřejnosti, kdy je téměř 80 procen lidí proti vládě, nebere Rudolf Chlad na lehkou váhu. „Budu teď mluvit za sebe, a musím říct, že mi to vůbec jedno není a mám z toho velký niterní problém," vysvětluje Chlad. Je to podle něj velmi nepříjemné, když na člověka, který do té politiky šel s nějakým vnitřním přesvědčením, veřejnost nahlíží tak, jako dnes. „U části lidí se to ale dá napravit tím, když s nimi člověk komunikuje,“ říká Chlad.
Dokládá to vlastními zkušenostmi ze svého volebního obvodu. „Ano, lidé jsou rozzlobení, vzteklí, protože doba není jednouchá. Dostávám skutečně velké množství mailů a snažím se na ně co nejvíce odpovídat a reagovat,“ říká poslanec. Nezřídka se mu pak prý stává, že po vysvětlení se lidé zklidní, protože se ukáže, že to zase není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá.
Podle Chlada by obecně bylo třeba zlepšit komunikaci mezi vládou, poslanci a lidmi. „I lidé chtěli změny. Všichni vědí, že se musí šetřit, ale najednou je to nějak jinak. Musíme přece lidem vysvětlovat, proč to děláme zrovna takto a ne jinak,“ říká Chlad.
Zásadní věcí nelze uspěchat. Ani u nás se to neobešlo bez chyb, říká poslanec
„Samozřejmě, ani u nás se to neobešlo bez chyb, ale ty nedělá jen ten, kdo nedělá nic,“ dodává Chlad. I on je prý někdy naštvaný. „Žiji mezi lidmi, probíráme to kolikrát s rodinou a přáteli. Navíc se tyto zásadní věci nesmějí uspěchat,“ říká poslanec. Nespokojenost tak velkého počtu lidí ho ale velmi znepokojuje. „Musím říct, že z toho nemám klidné spaní, a kolikrát mě to opravdu budí ze sna,“ říká Rudolf Chlad.
Svou nepříliš pozitivní roli podle něj ale sehrávají i média. „Dost často se stává, že místo toho, aby se hledala podstata věci, se média zaměří na to, co je možná sice čtenářsky přitažlivé, ale jednostranné, ale hlavně to nevystihuje nezřídka podstatu věci,“ říká na závěr poslanec za TOP 09 Rudolf Chlad.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká