Všichni oslovení straníci se shodli na tom, že počet nezaměstnaných je větší, než uvádějí statistiky a prezentovaná čísla. Domnívají se, že další dvě stovky tisíc lidí žijí ze sociálních dávek, nebo mají jiné přijmy a nejsou registrováni na úřadu práce.
Nezaměstnanost dostává tragický obraz
„Takoví lidé jsou zásobárnou šedé ekonomiky. Faktem je, že každý měsíc úřad práce z evidence vylučuje patnáct až dvacet tisíc lidí, aniž by nastupovali do práce. Nezaměstnaných je tak mnohem více, než se oficiálně uvádí,“ řekl středočeský zastupitel Ivan Cinka.
S tím souhlasí i krajský radní za kontrolu financí Pavel Jetenský: „Nezaměstnanost u nás dostává tragický obraz. Dochází k vyřazování lidí a tento systém nic neřeší. Došlo k absenci aktivní politiky v tomto směru,“ vysvětlil Jetenský.
Bez práce dochází k degradaci bez cíle
Ani jeden by se však k praktikám komunistického režimu vracet nechtěl. „Je potřeba jít demokratičtější cestou. Nemyslím si, že by se to mělo vrátit. Povinnost státu zajistit práci byla větší, ale ta cesta je někde uprostřed. Přísloví 'Kdo chce dělat, práci si sežene', už neplatí. Ani stěhování za prací není jednoduché, byty nejsou dostupné a ne každý na to má,“ sdělil Cinka.
- TÉMA Nezaměstnanost
Radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová si myslí, že jsou případy, kdy je potřeba na mladé nezaměstnané dohlédnout. „Pamatuji si, když jsem byla starostkou, tak za mnou chodila maminka tří synů a dva vůbec nechtěli pracovat a musela je živit z důchodu. Byla ráda, když byli potrestáni a přidali jí na jídlo a vše potřebné. K tomu bych ale přistupovat nechtěla,“ řekla Fialová.
Nezaměstnaní mají pocit, že selhali
Současný stav v České republice podle může i za to, že když mladí lidé nenajdou třeba půl roku práci, pak už se jim do práce nechce a dochází k degradaci bez cíle. „Někteří mají pocit, že selhali, když nemohou uživit rodinu a nalézt práci,“ dodala Fialová.
Předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič řekl, že dřívější režim také dovoloval svobodná zaměstnání, která povoloval výbor. Případně musel člověk dokazovat příjmy z banky nebo formou renty. „Dnes, v době ekonomického donucení, pokud člověk nechce skončit jako bezdomovec, nemá jiné řešení, než si zajistit z čeho platit sociální a zdravotní, aby žil svobodně. Ale bude muset hledat obživu i v letech, kdy mu budou ubývat síly,“ sdělil redakci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová