„Zhruba každý druhý senior nyní už využívá e-mail a pravidelně hledá informace na internetu. Podvedených je mnoho, ale jen malá část podvod přizná a ještě menší se pak aktivně brání. Starší lidé se stydí a nesvěří se ani svým dětem či neziskovým organizacím, které by jim mohly pomoci,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jan Lorman, ředitel neziskové organizace Život 90, která pomáhá seniorům s aktivním životem. Jak je uvedeno níže, i on má s tímto jevem svoji osobní negativní zkušenost.
Internetové kriminality páchané na starých lidech přibývá
Jisté je tedy to, že šmejdi postupně mění taktiku a svoje podvodné pasti začínají líčit na internetu. Láká je rostoucí počet seniorů, kteří jsou pravidelně on-line a mohou se stát terčem internetových podvodníků. Z průzkumu společnosti Intel, který se zaměřil na on-line zločinnost, vyplynulo, že letos 74 % Čechů včetně seniorů již obdrželo e-mail od podvodníka. „Praktiky on-line šmejdů jsou velmi důmyslné a kromě nabídky předraženého zboží je ohrožují předlužením, citovým vydíráním či zcizením osobního majetku včetně vytunelování bankovních účtů,“ varuje Šárka Soudková z Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI).
Z toho tedy vyplývá, že e-mail od podvodníka obdrželi v minulosti již tři Češi ze čtyř. A jelikož se tímto způsobem opět – jak jinak – nabízí hlavně předražené zboží a smlouvy o potom se uzavírají pod nátlakem a telefonicky, asi málokdo pochybuje o tom, že se tu rozrůstá další vážný problém.
Podle neziskové organizace Život 90, která poskytuje služby a pomoc seniorům, jsou touto cestou ročně okradeny či podvedeny tisíce seniorů a jejich počet strmě roste. „Podvedených je mnoho, ale jen malá část podvod přizná a ještě menší se aktivně brání. Starší lidé se stydí a nesvěří se ani svým dětem či neziskovým organizacím, které by jim mohly pomoci,“ doplnil dále ředitel neziskové organizace Život 90 Lorman.
Jak dodal, podle aktuálních průzkumů roste navíc i počet případů citového vydírání prostřednictvím on-line seznamek. Začínají se objevovat i sofistikovanější a nebezpečnější metody psychické manipulace: Podvodníci na internetových seznamkách pod smyšlenou identitou navážou s obětí důvěrný vztah a pak se z ní snaží citovým vydíráním vylákat peníze, například na léčbu smyšlené vážné choroby. „V horším případě svoji oběť navštíví a vykradou domácnost. Touto cestou mohou připravit seniory i o celoživotní úspory,“ uvedl dál pro ParlamentníListy.cz Jan Lorman.
Způsob podvodů je často těžko na první pohled odhalitelný
Pravdou ale je, že pokud někomu přistane do e-mailu zpráva, označená exekutorským úřadem či jinou institucí, v klidu to asi nechá jen málokoho. Přesto je právě to, zachovat klid, nejdůležitější. Doporučuje se nereagovat, i když má i Česko za sebou hned několik lavin různých nátlakových e-mailových výzev od zdánlivých autorit státní moci. Někdy se tváří e-maily tak, že je zaslala například policie, exekutoři či jiné zahraniční instituce. To by mělo být ale hlavním a hned prvním varovným signálem.
„Tyto instituce s občany v těchto věcech běžně e-mailem nekomunikují. Jde obyčejně o formu nátlaku ze strany kyberzločinců,“ vysvětluje Šárka Soudková. A trend potvrzuje i policie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová