Odboráři vypustili další plamenná slova k hrozbě protestů. A Dufek se postavil Štěchovi

14.07.2014 15:20 | Zprávy

Několik měsíců byl v Česku klid. Klid od toho, že by někde visela hrozba, že se lidé vydají do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas s tím, co odmítají přijmout, a co jim přichystaly (vládní) autority. Na podzim ale ohlásily možnost protestů odbory. Důvod? Chtějí, aby se dodrželo slíbené navýšení platů státních zaměstnanců.

Odboráři vypustili další plamenná slova k hrozbě protestů. A Dufek se postavil Štěchovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Odboráři se na podzim uchýlí k protestům, pokud příští rok nedostanou státní zaměstnanci přidáno o 3,5 procenta. Zástupci odborů o tom v pátek jednali s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a mají jeho podporu. Háček totiž spočívá v tom, že se odboroví předáci obávají toho, že si ze slíbené částky na zvýšení platů přilepší jen některé profese a pracovníci (na určitých postech). Obavy jsou i z toho, že částka slíbená na zvýšení mezd se může v praxi rozptýlit na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona.

„Na počátku všeho byl slib, že platy státních zaměstnanců vzrostou o 3,5 procent. Ovšem jak jde čas, podmínky a představy se postupně mění, takže – pokud bychom souhlasili s tím scénářem, který by byl nyní ve hře, znamenalo by to, že by státní zaměstnanci dostali přidáno tak 200, 300 korun. A to odmítáme, jelikož to nebyl náš cíl,“ řekl ParlamentnímListům.cz Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Ve státní správě sedí a pobírají platy často lidé, co tam nemají co dělat

Podle něj je třeba též přehodnotit to, kdo sedí často na výhodných pozicích - například na ministerstvech - nikoli z hlediska potřebnosti, ale proto, že tam byl dosazen politickými tlaky a pobírá za to někdy nadstandardní plat  a odměny. „Samozřejmě, mohou mezi nimi být užiteční a kvalitní odborníci, ovšem mělo by být na samotném zvážení ministra každého rezortu, zda si tam tyto lidi ponechá či nikoli,“ uvedl Středula.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…