Externí poradci, které sám Rath najal, měli mít širokou škálu působnosti. Od poradce, který se zabýval hejtmanovým PR, po odborníka na kulturu a sport, nebo životní prostředí. Rath dal také lukrativní práci i třem lidem, kteří vykonávali současně vysoké funkce ve středočeských nemocnicích. Jeden z nich, mluvčí středočeské nemocnice Patrik Tomšů, si ve své práci například přišel měsíčně na sto tisíc, bývalý hejtman ho ale zaměstnal ještě jako odborníka na kulturu a sport. Touto prací si tak přišel celkem na 1,355 milionu. Další dva "šťastlivci", kteří kromě lukrativního zaměstnání, které jim Rath zařídil, seděli podle HN také na židlích představenstva nemocnic pěti akciovek.
Advokáti Jan Mach a Aleš Buriánek, se kterými Ratha pojilo dlouholeté přátelství, si jen prací pro něj přišli každý na 1,3 milionu. Právě nemocnice v Kolíně, Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově, ve kterých právníci působili, musely podle novin měsíčně do zastřešující organizace, které šéfovala taktéž obviněná Kateřina Pancová, odvádět sto padesát tisíc korun. Mezi poradci pracující pro hejtmanství se objevil také například bývalý mluvčí ČSSD Ondřej Macura, který si přišel na 670 tisíc, nebo bývalý Rathův náměstek na ministerstvu zdravotnictví Radovan Suchánek. Ten si vydělal 580 tisíc. Zajímavé také je, že nově zvolená hejtmanka Zuzana Moravčíková všechny poradenské smlouvy, které Rath zavedl, zrušila. Podle ní jsou totiž zbytečné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane