V úvodu pořadu dostala prostor nejvíce diskutovaná politička současných dní – bleskově odvolaná ministryně obrany Karolína Peake. Ve zkratce shrnula události posledních dní: „Pan premiér Petr Nečas trval na tom, abych reinstalovala do funkcí Vlastimila Picka a Pavel Bulanta. To jsem odmítla, za což mě premiér požádal o rezignaci, kterou jsem také odmítla.“
Zdůraznila, že v žádném ohledu Nečasovi nelhala a žádným způsobem ho ani nepodvedla. „Naopak podvedená se cítím já,“ uvedla a znovu zopakovala, že o údajných dohodách o zachování personálního obsazení na rezortu neměla ani tušení. „Nemůžu vědět, jestli se ti pánové domluvili, že tu buchtu na obraně nějak zmáknou, já jsem součástí žádných dohod nebyla,“ řekla s hořkým úsměvem.
Odvolání ministra podle jejích slov není ponižující, může být odůvodněné, avšak za nehorázné považuje uzavírání dohod „o nás bez nás“. Vyslala výčitku směrem k Nečasovi i za to, že právě premiér by nejvíce ze všech měl dbát o stabilitu vlády, a to především kvůli voličům, aby vůbec měli chuť k volbám chodit. „Takový způsob spolupráce jsme si opravdu nepředstavovali,“ uzavřela.
-
SLEDUJEME TÉMA: Odvolání Karolíny Peake
Ostatní ministři nedávali najevo nedůvěru
Hlavního hosta pořadu, ministra školství Petra Fialu, prý tato informace zaskočila podobně jako většinu ostatních politiků. Více se však k danému tématu vyjadřovat nechtěl. „Myslím, že pan premiér se pokusil vysvětlit svůj krok na konferenci. Všechny otázky musíte směřovat na něj,“ odmítl jakékoliv komentáře. Jako politolog se prý totiž nemůže vyjadřovat k politickým událostem, kterého se ho jakožto ministra také týkají. „Nevšiml jsem si, že by směrem k Peake od ostatních ministrů sálala nějaká nějaká nedůvěra,“ poznamenal jen.
Zbytek diskuze se tak točil okolo plánované reformě školství, která s sebou mimo jiné přinese zápisné na vysokých školách, které je však podle Fiaových slov obtížné stihnout zavést do podzimu příštího roku.
„Není to to nejpodstatnější, primárně chceme dosáhnout vytvoření příznivého prostředí, které bude napomáhat zvyšování kvality vysokých škol a šance na jejich udržení se v mezinárodní konkurenci,“ nastínil Fiala. Důležitými kroky jsou podle něho změny akreditačního procesu, profilace a diverzifikace vysokoškolských institucí. „Pocit zmaru ze své práce rozhodně nemám,“ prohlásil na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem