"Taková daň by vedla ke snížení zaměstnanosti nejen ve vinařství a turistickém ruchu. Samozřejmě se zvýší cena vína, povede to k propouštění. Každý pak raději zajede dál na jih, až do Rakouska, kde si víno koupí za slušnou cenu,“ řekl novinářům bývalý starosta Bořetic a "prezident republiky na furt" Václav Petrásek.
V okolních zemích podobná daň neexistuje
Spíše k náhodným kolemjdoucím, bylo jich jen několik desítek, promluvil také tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček. Upozornil, že podobnou daň v okolních zemích nemají. Také on se obává nepříznivých následků daně v gastronomii a hotelnictví. Zhruba půlmiliardový efekt pro státní kasu je podle Půčka zanedbatelný. Promluvil také předseda Vinařského fondu Jaroslav Machovec, petici proti dani podle něj podepsaly tisíce lidí.
V České republice nyní platí nulová sazba daně z tichého (neperlivého či nešumivého) vína. Vláda navrhuje daň deset korun na litr vína, ale zároveň by se od daně osvobodila produkce drobných vinařů, dosahuje přibližně 500 000 hektolitrů, asi čtvrtinu celkové produkce. Petrásek se nedomnívá, že by takovou akcí mohli zvrátit záměr vlády, nicméně i takové zviditelnění považuje za důležité.
Na protestní akci si lidé přinesli transparenty, které ministrův krok odsuzovali. Všichni si tak mohli přečíst nápisy jako: "Když je hlava líná, vymýšlí daň z vína!", "Ten, kdo řídí finance, je u vinařů bez šance" nebo "Trefte Mirka do hlavy flaškou vína z Moravy".
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh