Pane Kellere, koukejte. Elitní ekonom píše o otroctví chudých a nadvládě bohatých

12.03.2013 7:38 | Zprávy

Levicový sociolog a filozof Jan Keller a ekonom a publicista Pavel Kohout se neshodnou v názoru, co je důvodem současných problémů kapitalistické společnosti. Podle Kellera hrozí kvůli omezování veřejného sektoru návrat k feudalismu, podle ekonoma Kohouta je kapitalismus v ohrožení kvůli státu a jeho bujení. Kohout poskytl ParlamentnímListům.cz následující vyjádření v reakci na již zveřejněné úvahy Jana Kellera.

Pane Kellere, koukejte. Elitní ekonom píše o otroctví chudých a nadvládě bohatých
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Oba se sice shodují, že vznikne skupina lidí, kteří obtížně hledají práci a postupně propadají beznaději, ale řešení vidí každý jinde. „Moderní sociální stát jim nepomůže. On je totiž příčinou jejich nepříznivé situace. Nikoli řešením,“ řekl ParlamentnímListům.cz ekonom Pavel Kohout.

Ztotožňujete se s myšlenkou levicového sociologa Jana Kellera, že kapitalismus se vyvíjí směrem, který by měl vyvolávat obavy? Dokonce uvedl, že radikálním omezením veřejného sektoru hrozí i případný návrat k feudalismu.

Kapitalismus se skutečně vyvíjí nesprávným směrem, ale z důvodů přesně opačných, než jaké si vymýšlí Keller. Tvrdí cosi o omezování veřejného sektoru. Ale naprostý opak je pravdou: veřejný sektor je tak mocný jako nikdy předtím.

Podíl veřejného sektoru na ekonomice tzv. vyspělých zemí rostl již od začátku 60. let až do 90. let. Pak se stabilizoval na vysoké úrovni.

Pár čísel. Daňové inkaso sedmnácti zemí eurozóny činilo v roce 1996 průměrně 39,7 procent hrubého domácího produktu. V předkrizovém roce 2007 to bylo 40,0 procent HDP. V roce 2010, kdy příjmy států byly postiženy hospodářskou recesí, to bylo „pouhých“ 38,9 procent HDP. O jakém „radikálním omezování veřejného sektoru“ se tady proboha bavíme?

Článek vyvolal i opětovnou reakci profesora Jana Kellera. Přinášíme ji ZDE

A to nemluvím o počtu zákonů a jejich složitosti. Když například francouzský zákoník práce má 3200 stran, kde zůstal ten nešťastný pomlouvaný kapitalismus?

Určitý typ feudalismu však vskutku hrozí. Občan se stává nevolníkem státu. Kapitalismus se tedy ubírá nebezpečnou cestou: je v ohrožení. Ohrožuje ho stát a jeho bujení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…